Nauka angielskiego online przez Skypa, głupcze!
Autor: Marcin Zimny
Nie opłaca się być sceptykiem e-learningu! Przykład: jeśli wziąć do ręki trochę starszy i dziś już mało aktualny podręcznik kursowy do nauki języka angielskiego, zastosowanie czasu Future Continuous obrazują zdania typu: „In 2010 people will be shopping on the Internet” lub „In 2015 people will be driving electric cars”.
Gdyby gdzieś piętnaście albo więcej lat temu ktoś oświadczył mi, że naprawdę będziemy kupować przez Internet to poradziłbym mu, aby już więcej nie oglądał filmów w stylu „Powrót do przyszłości”. Całe szczęście nie zrobiłem tego i dziś nie muszę się niczego wstydzić.
Poprzez żargon Unii Europejskiej język polski z każdym rokiem zyskuje coraz większą liczbę neologizmów. Weźmy choćby „era cyfryzacji społeczeństwa”, ale przecież ludzie spotykają w Internecie swoich partnerów życiowych, kupują mieszkania, auta, a nawet biorą śluby, więc dlaczego nauka angielskiego online miałaby zostać rzeczą egzotyczną? „Nie będziesz wiedzieć, dopóki nie wypróbujesz sam!” – mawiają empiryści i chwała im za to. Kursy angielskiego online przez Skypa są swoistym kompromisem między indywidualną nauką angielskiego online, a tradycyjnym kursem z lektorem. Angielski online zawiera w sobie oba te elementy. Lektor i uczeń odbywają naukę przez Skype, a materiały są wysyłane uczniowi w czasie rzeczywistym poprzez wirtualną tablicę. Słuchacz jest zapraszany przez wykładowcę do klasy wirtualnej, zaś po skończonych zajęciach samodzielnie utrwala materiał z zajęć w domu. Należy jednak podkreślić kilka faktów, które muszą zaistnieć, by nauka angielskiego przez Internet przyniosła efekty. Poniżej opis najistotniejszych z nich:
1. Niezbędność komunikacji. Kurs językowy online z żywym lektorem daje możliwość wchodzenia w interakcje, zmusza do korzystania z języka na zajęciach, oddziałując jednocześnie na płynność wymowy, a poprzez interdyscyplinarne założenia programowe uczeń nabywa i doskonali umiejętności językowe nie tylko przez mówienie, ale także czytanie, pisanie i słuchanie. Co więcej, korzystając ze Skypa bez kamerki, podwójny nacisk położony jest na umiejętność zrozumienia żywego języka poprzez wyłącznie komunikację werbalną, gdyż uczeń nie może przekazać informacji za pośrednictwem gestów albo mimiki twarzy. Taka metoda niejako zmusza do rozpoczęcia czynnego posługiwania się językiem, co staje się pewnego rodzaju substytutem językowej imersji w rzeczywistość brytyjską.
2. Podcasty, video, e-booki, mp3, filmy, czyli cyfryzacja na całego. Choć rząd RP podpisał ACTA to jestem głęboko przekonany, że materiały dydaktyczne online będą nadal bezpieczne i niezawodne. Z tego co mi wiadomo nie wstrzymano żadnych serwisów, także póki co swoboda korzystania z muzyki, filmów i tekstów w sieci do nauki angielskiego jest zagwarantowana. Urozmaicenie tematyczne materiałów do nauki języka angielskiego dostępnych online to bardzo duży atut w kursach, gdzie nauka odbywa się przez skypa. Bogactwo tematyczne umożliwia dopasowanie materiałów do zainteresowań, sprawiając jednocześnie, że nauka angielskiego przez Internet staje się samą przyjemnością.
3. Ekonomia jest wygodna. Oprócz nowych możliwości Internet to także wygodna nauka angielskiego. Gdy zapiszemy się na kurs językowy przez Skypa do szkoły online, możemy zaoszczędzić pieniądze na dojazdach do tradycyjnej szkoły oraz czas zmarnowany na podróż. Stosując prezentowaną metodę uczymy się wygodnie w zaciszu mieszkania lub biura o dogodnej porze. Czyż to nie jest fantastyczne rozwiązanie?
Jeśli chcecie być na bieżąco z trendami w nauczaniu języka angielskiego trzeba podążać z duchem czasu. Obecnie książki do angielskiego czas Future Continuous przedstawiają za pomocą zdań typu „In 2050 people will be travelling to the moon”. Podobnie jak wcześniej, pozwolę sobie przemilczeć tę tezę. Niemniej jednak zachęcam do tego, aby zastanowić się nad wypowiedzią Billa Clintona podczas prezydenckiej kampanii „Gospodarka, głupcze!” (It’s the economy, stupid!). Proponuję szybką aktualizację tych słów: – Angielski Online, głupcze!
Zapraszam do odwiedzenia serwisu elingwista.pl, gdzie można znaleźć profesjonalny blog o nauce angielskiego oraz kursy językowe przez Skype.
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.
Ostatnimi czasy również mam małe problemy z komunikacją w języku angielskim.Niestety nauczyciele w Polce ucza nudnej gramatyki i kiedy wyjechałem do pracy w Ameryce z nikim nie potrafiłem się dogadać.Zacząłem pytac i znajomy
OdpowiedzUsuńpolecił mi możliwość nauki przez platformę Bells.
Polecam wszystkim którzy chcą się rozgadać :
www.bellsenglishcourse.pl
Ostatnimi czasy również mam małe problemy z komunikacją w języku angielskim.Niestety nauczyciele w Polce ucza nudnej gramatyki i kiedy wyjechałem do pracy w Ameryce z nikim nie potrafiłem się dogadać.Zacząłem pytac i znajomy
OdpowiedzUsuńpolecił mi możliwość nauki przez platformę Bells.
Polecam wszystkim którzy chcą się rozgadać :
www.bellsenglishcourse.pl
Szczerze to nauka przez platformę to przeżytek, bo trzeba mieć dostęp do neta...a wiadomo nie wszędzie to jest możliwe. Zresztą wcale nie jest to takie dobre, bo może znużyć. Ja uczę się metodą Emila Krebsa z www.krebsmethod.com. Dla mnie to było coś nowego. Kurs zorientowany na konwersację, który mogę przejść w drodze do pracy.
OdpowiedzUsuń