czwartek, 7 stycznia 2016

Jak wybrać odpowiedni język obcy dla siebie?

Jak wybrać odpowiedni język obcy dla siebie?


Autor: Jan Świst


Każdy w dzisiejszych czasach musi (i chce) mówić w przynajmniej jednym obcym języku. To już jest duży krok przed szereg. Przed tymi, którzy ten krok zrobili stoi od razu kolejne wyzwanie: naukę którego języka rozpocząć? Tyle ich jest - niby język angielski wydaje się najlepszym wyborem, ale czy naprawdę? Sprawdźmy!


Okazuje się, że język angielski nie wszędzie się sprawdza. Są kraje, w których o tym języku w ogóle nie słyszano. Oczywiście, angielski to nadal najpopularniejszy język na świecie dający dostęp do najszerszej ilości zagranicznych książek na świecie, jednakże kierując się wyborem języka obcego, który chcemy przyswoić warto zastanowić się który w naszej sytuacji będzie najodpowiedniejszy.

Z tego też powodu przygotowaliśmy listę 10 najpopularniejszych języków dzięki której wybór ten powinien być znacznie ułatwiony:

1. Język angielski - niekwestionowany król języków w nauce, biznesie oraz jakiejkolwiek wymianie międzynarodowej. Wybór jako pierwszy język obcy, język angielski da Ci dostęp do bogactwa książek, gazet, filmów, stron internetowych oraz ludzi na całym świecie.

2. Język hiszpański - prosty, logiczny i praktyczny język, który jest na szczycie list wielu ludzi. Bardzo przydatny podczas podróżowania po hiszpańsko-języcznych krajach jak i wynagradzający przy poznawaniu literatury, muzyki oraz filmów. Używany w 25 krajach świata (angielski dla porównania w 12).

3. Język francuski - bardzo elegancki, a jednocześnie trudny język romański. Język francuski otworzy Ci drzwi do jednego z najczęściej odwiedzanego kraju na świecie oraz wprowadzi Cię w arkana fascynującej kultury. Literatura, filozofia, architektura, gastronomia to dziedziny, gdzie francuzi potrafią wywrzeć wrażenie. Używany w 17 krajach świata.

4. Język rosyjski - ten fascynujący język, który jest łatwiejszy do nauczenia się niż się mówi daje klucze nie tylko do Rosji (która sama w sobie zajmuje ogromną powierzchnię), ale również do grupy były Państw sowieckich. Plus otrzymujesz dostęp do wielu bardzo interesujących materiałów w tym języku do znalezienia w internecie za darmo. Używany w 6 krajach świata.

5. Język mandaryński - bardzo trudny język to czytania i pisania, ale nie aż tak trudny w mowie jak myślisz. Patrząc na olbrzymią gospodarkę Chin jest to zdecydowanie język przyszłości. Nawet jeżeli nie pracujesz w Chinach, nadal masz mnóstwo okazji do ćwiczenia tego języka u siebie z wieloma chińskimi turystami jak i bogactwem chińskiej kinematografii. Używany w 4 krajach świata (za to dużych).

6. Język niemiecki - ten ważny europejski język jest dość trudny do nauczenia, ale daje dostęp do jednej ze wspanialszych gospodarek świata jak i bogactwo kulturalne. Używany w 3 krajach świata.

7. Język włoski - spornie jeden z piękniejszych języków mówionych jak istnieje, konieczność dla miłośników sztuki. Bardzo łatwo zakochać się w tym języku i kraju. Jeżeli znasz inny język romański (np. francuski) upewnij się, że znasz i ten: możesz nauczyć się języka włoskiego 80% łatwiej wykorzystując silne podobieństwa w gramatyce i słownictwem z takimi językami jak hiszpański, francuski czy portugalski. Używany w 2 krajach świata.

8. Język japoński - fascynujący język dla fascynującej cywilizacji. Jakkolwiek, jest to prawdopodobnie jeden z najtrudniejszych języków jakie można znaleźć. Bardzo kompleksowy system pisania oraz gramatyki. Druga największa gospodarka na świecie. Język używany tylko w Japonii.

9. Język arabski - wspólny system pisania oparty o Koran pomaga w nauce tego języka z wieloma różnymi dialektami. Używany w 24 krajach świata.

10. Język łaciński - najpopularniejszy martwy język świata - wspaniała intelektualna przygoda dla studiujących inne języki romańskie. Język nie używany nigdzie oficjalnie ;)

Oczywiście, języków jest wiele więcej - jednak te wymienione powyżej są właśnie tymi, które najbardziej warto rozpatrywać.

A Ty który język wybierasz? :)


Spodobał Ci się artykuł? Zobacz więcej na:

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz