czwartek, 7 stycznia 2016

10 powodów dla których warto znać języki obce

10 powodów dla których warto znać języki obce


Autor: Jan Świst


Wielu ludzi, którzy rozpatrują naukę języka obcego prędzej czy później dochodzą do pytania na które odpowiedź ma nakreślić motywację do jej rozpoczęcia oraz kontynuowania. To pytanie brzmi: „Dlaczego?”, a dokładniej „Dlaczego mam się uczyć języków obcych?” A dlatego, że…dowiesz się niżej ;)


Przede wszystkim warto zacząć od tego, że dzisiaj znajomość najpopularniejszego z języków – angielskiego nie jest przewagą konkurencyjną, ale standardem i niejako koniecznością. Praktycznie rzecz biorąc brak znajomości tego jednego języka stawia nas z miejsca na gorszej pozycji od innych. Prawda jest taka, że o ile nie zna się dobrze rzadkiego języka (np. chińskiego) to dzisiejszym minimum jest znać dobrze dwa popularne – samo to zwiększa nasze szanse na zdobycie wymarzonej pracy. Warto też dodać, że pracownik znający języki obce ma dużo większe szanse na zagraniczne wyjazdy służbowe (w końcu firma nie wyśle kogoś, kto będzie dukał słowo za słowem wertując na szybko strony w słowniku).

Masz hobby? To pewnie już wiesz, że wiele publikacji go dotyczących jest dostępnych…no właśnie, w obcym języku (głównie angielskim, ale nie tylko). Nauka języków umożliwi Ci dostęp do interesujących Cię materiałów oraz ludzi, którzy interesują się tym samym, co Ty! Nie wspominając już o międzynarodowych wymianach studenckich

A propos studiowania – jeżeli planujesz studia na zagranicznym uniwersytecie znajomość lokalnego języka jest raczej koniecznością. Pomoże to w organizacji czasu, dogadywaniu się z innymi studentami jak i profesorami, a także w pracy.

Myślisz o relokacji (np. na studia), czyli przeniesieniu się do innego kraju? Jeżeli tak – istnieje duża szansa, że z dogadasz się z większością tubylców w języku angielskim. Oczywiście, nie w każdym – innymi popularnymi językami są hiszpański (którym można się dogadać nie tylko z Hiszpanii czy Portugalii, ale również w Ameryce Środkowej i in.). Niemniej – nawet jeżeli będziesz w stanie się dogadać w innym języku, warto uczyć się języka lokalnego. Z pewnością lokalna społeczność doceni Twoje zainteresowanie oraz szybciej potraktują jak „swojego”.

Poza tym, wiele osób myśli, że gdzie by nie pojechali – język angielski im w zupełności wystarczy. Z tego powodu te same osoby nie uczą się innych języków. Nic bardziej mylnego! Prawda jest taka, że w bardziej egzotycznych miejscach angielski jest znany głównie w lepszych hotelach i popularniejszych miejscowościach. Oczywiście, możesz podróżować tylko w te miejsca, ale jeżeli chcesz podróżować swobodnie również poza nimi to warto nauczyć się języka lokalnego - już znajomość podstaw pozwoli na szybsze poznawanie lokalnej kultury, odczytywania znaków (np. w menu), czy pytanie o wskazówki obcych ludzi.

"Limity mojego języka są limitami mojego świata."

Ludwig Wittgenstein

Skoro jesteśmy przy lokalnych społecznościach to z pewnością nie ucieknie się od jednej rzeczy, która zawsze jest związana z miejscem – kuchnią. Nigdzie tak dobrze się człowiek nie nauczy danej kuchni jak w jej sercu. Znajomość języka pozwoli na odkrycie wielu nieprzetłumaczonych przepisów kulinarnych (bo np. tłumacz uznał, że są mało interesujące). Dzięki temu znikają ograniczenia wynikające z korzystania wyłącznie z przełożonych na polski (bądź inny język nieoryginalny) tekstów.

A co z kulturą? Tu tkwi prawdziwe bogactwo każdego języka – w jego spuściźnie kulturowej. Któż lepiej operuje danym językiem jak nie pisarze, poeci (czasem zwanymi wierszokletami), czy pieśniarze? Szczególnie warto zgłębić te narodowe skarbnice dla głodnych wiedzy nie tylko o języku, ale i o jego historii powstania, historii kraju i społeczeństwa. Nauka języka pozwoli Ci lepiej zrozumieć ich kulturę! W końcu jak to mówił słynny orator Ralph Waldo Emmerson:

"Język jest archiwum historii."

Tak samo z kulturą współczesną – muzyką popularną, telewizją, prasą, książkami. Dzięki rozumieniu lokalnego języka bardziej zrozumiesz co się dzieje w danym kraju, jeżeli będziesz rozumieć poza treścią także przekaz (przy okazji – warto zwrócić uwagę, że wiele języków samym swoim brzemieniem narzucają sposób posługiwania się nim – np. niemiecki jest bardziej rozkazujący, francuski trochę zarozumiały, a polski z kolei – kłótliwy). Słuchanie muzyki, gdy rozumie się słowa piosenki również sprawia większą przyjemność

Jednym z ciekawszych powodów dla którego znać języki obce jest samodoskonalenie. Już sam proces nauki sprawia, że jesteś lepszym człowiekiem. Oprócz tego – możemy się rozwijać przez czytanie książek znanych autorytetów bez potrzeby czekania na ich polski przekład przez wiele miesięcy, a nawet lat (zakładając, że w ogóle ktoś się zdecyduje).

A najlepszym powodem dla którego warto się uczyć języków obcych jest…możliwość prowadzenia tajnych rozmów przy ludziach, którzy go nie znają. Z pewnością utrudni to podsłuchanie Cię przez inne osoby – szczególnie jeżeli jest to rzadki język.


Spodobał Ci się artykuł? Więcej na: http://www.youschool.pl

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz