niedziela, 1 października 2017

6 porad, które przyspieszą naukę języka - bez względu na to, jakiego się uczysz

6 porad, które przyspieszą naukę języka - bez względu na to, jakiego się uczysz


Autor: Adrian Senecki


Uczysz się języka obcego? Chciałbyś/-ałabyś aby ta nauka przebiegała szybciej i była bardziej efektywna? Poniżej możesz zapoznać się z kilkoma radami jak to zrobić. Pamiętaj jednak że, aby porady te były skuteczne, należy je stosować w jak największym stopniu, inaczej nie przyniosą oczekiwanych przez Ciebie rezultatów.


Wybierz najbardziej efektywną metodę nauki

Na początku nauki, określ w jaki sposób najłatwiej przyswajasz wiedzę. Czy jest to metoda „ze słuchu” ( np. słuchając lektora czy piosenek w języku, którego się uczysz), czy metoda wzrokowa (zapamiętujesz czytając słówka lub też oglądając obrazki z podpisem co na nich jest), czy też metoda kinestatyczna (uczysz się w ruchu przez gry i zabawy językowe). Poznając w jaki sposób najlepiej się uczysz, możesz wybrać dla siebie najlepszy schemat uczenia się.

Jasno określ cel nauki

Miej jasno wyznaczony cel nauki, np. Chcę nauczyć się języka angielskiego, bo wyjeżdżam na wakacje do Londynu. Cel motywuje i pomaga w nauce. Napisz go na kartce i postaw w miejscu, w którym uczysz się najczęściej np. na biurku.

Stwórz mapę myśli

Ucząc się, twórz mapki myśli. Zapisuj na nich, rysuj obrazki lub symbole oznaczające dane wyrazy lub skróty myślowe. Aby było łatwiej, możesz stworzyć jedną dużą mapę myśli i pogrupować ją tematycznie i kolorystycznie na przykład nazwy owoców z zapisuj w kolorze czerwonym, owoców w zielonym a rzeczowniki związane z latem- na żółto. Dzięki takiej mapce, nasz mózg włączy do nauki skojarzenia, które to zaczniemy automatycznie zapamiętywać wyobrażając sobie mapkę, którą stworzyliśmy.

Powtarzaj i... powtarzaj

Powtarzaj systematycznie to, czego już się nauczyłeś/aś. Badania naukowców wykazały, że już dwie godziny po zakończeniu nauki, pamiętamy 80% wiedzy, którą przyswoiliśmy. Rób zatem krótkie cykle przypominające materiał. Utrwali to wiedzę, którą już zdobyłeś/aś i pomoże w dalszej nauce nowych rzeczy.

Skorzystaj z mocy skojarzeń

Naukę słówek obcojęzycznych można sobie ułatwić! Stosuj skojarzenia np. z polskimi wyrazami a jeśli masz pamięć wzrokową, z obrazkami. To bardzo prosty i niezwykle efektywny sposób zapamiętywania. Dodatkowo, dzięki niemu zdobytą wiedzę zapamiętamy na długi czas. Przykład skojarzeń polskich wyrazów z angielskimi: sok- sock ( skarpetka po ang.) dres- dress( sukienka po ang.) czy bark-bark ( szczekać po ang.). Takich przykładów jest dużo więcej i w świetny sposób można je wykorzystać podczas nauki.

Znajdź sobie partnera do konwersacji

Nawiązuj nowe znajomości, rozmawiaj i myśl w języku, którego się uczysz! Doskonałą metodą nauki jest rozmawianie w danym języku. Skorzystaj w tym celu z usług native speakera lub poznaj osobę, która mieszka w innym kraju a na co dzień posługuje się językiem który chcesz poznać. W dobie komunikatorów internetowych jak np. Skype, nie ma z tym najmniejszego problemu. Dużo łatwiej będzie Ci się rozmawiało, jeśli zaczniesz myśleć w obcym języku. Możesz to robić przy wykonywaniu czynności domowych typu sprzątanie, prasowanie, gotowanie. Nazywaj w myślach dane czynności i przedmioty np. po angielsku. Opisuj także co robisz i co zamierzasz zrobić w następnej kolejności.


Sprawdź nasze kursy angielskiego do nauki samodzielnej

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz