niedziela, 1 października 2017

Jak przezwyciężyć strach przed mówieniem w języku obcym - 4 porady

Jak przezwyciężyć strach przed mówieniem w j.obcym - 4 porady


Autor: Adrian Senecki


Języków obcych uczymy się przede wszystkim po to, by porozumiewać się z innymi. Niestety, rzeczywistość nie zawsze wygląda różowo.


Często bowiem, mimo wielu godzin spędzonych na nauce, przyswojeniu naprawdę sporej liczby słów oraz zasad gramatycznych w sytuacjach, w których moglibyśmy wykorzystać nasze umiejętności… milczymy. Wynika to ze strachu przed mówieniem. Obawiamy się, że nie zostaniemy zrozumiani lub popełnimy poważny błąd i narazimy się na śmieszność.

Na szczęście, ten lęk nie musi nas paraliżować. Przedstawiamy 4 porady, dzięki którym każdy z nas będzie mógł sobie z nim poradzić.

Wykorzystaj swoje możliwości

Pierwszym i najważniejszym sposobem na to, by pozbyć się lęku przed mówieniem jest uwierzenie w swoje możliwości. Musisz zdać sobie sprawę z tego, że wiesz na tyle dużo, by obejść pojawiające się problemy. Przykładowo - jeśli chcesz powiedzieć o tym gdzie planujesz swoje wakacje ale masz problemy z czasem przyszłym - powiedz po prostu o tym w czasie teraźniejszym. Drobna zmiana “zamierzam pojechać” na “myślę o” pozwoli Ci mówić bez problemów i bez stresu.

Nie myśl za dużo

Z całą pewnością znasz sytuację, w której chcesz powiedzieć coś w obcym języku ale zatrzymujesz się w pół słowa. Zaczynasz analizować jak powiedzieć dane zdanie poprawnie, zastanawiasz się nad tym czy prawidłowo dobierasz słowa i stosujesz zasady gramatyki. Skutkiem tego komunikacja zostaje zaburzona a Twój niepokój rośnie. Warto z tego zrezygnować.

Jeśli w Twoim umyśle podczas rozmowy pojawia się zdanie w języku obcym, które chcesz przekazać rozmówcy - po prostu je powiedz. Nawet jeśli będą w nim drobne błędy i tak rozmówca zrozumie Cię bez trudu. Jeśli zaczniesz się zastanawiać i analizować słowo po słowie zapadnie niezręczna cisza, która może tylko przyczynić się do wzmocnienia Twojej blokady przed mówieniem w języku obcym.

Nie bój się pomocy innych

Wiele osób, które rozmawiają z osobą dopiero uczącą się języka chce ułatwić im zadanie. Dlatego też podpowiadają słowa lub zwroty by ułatwić nam komunikację. Tymczasem dla wielu osób jest to dodatkowy czynnik stresogenny, który przyczynia się do zwiększenia blokady. Nie musi tak być. Wystarczy sobie uświadomić, że pomoc innych osób nie jest powodowana chęcią upokorzenia nas lub wyśmiania. Zazwyczaj stoi za tym realna chęć pomocy. Dlatego też warto za każdym razem uświadamiać sobie, że tak naprawdę rozmówca nie zwraca uwagi na nasze błędy a na to co chcemy mu przekazać a ewentualne próby podpowiadania to tylko wyraz sympatii.

Wykorzystaj możliwości internetu

Jeśli mówienie w języku obcym paraliżuje Cię i nie jesteś jeszcze gotowy na konwersacje twarzą w twarz i tak możesz spróbować przełamać swój lęk. Jak? To bardzo proste. Wystarczy, że wykorzystasz możliwości, które daje internet. Przede wszystkim zdecyduj się na uczestnictwo w kursach online. One naprawdę pomagają. Przykładem jest kurs niemieckiego online, dzięki któremu mamy szansę poćwiczyć umiejętności prowadzenia konwersacji w tym języku bez konieczności stawania twarzą w twarz z rozmówcą. To znaczne ułatwienie, które pomogło przełamać lęk wielu osobom.

Innym sposobem, który warto rozważyć jest rozmowa przez program taki jak Skype. Obecnie istnieje wiele stron, które łączą ludzi z różnych krajów - bez trudu znajdziesz więc rozmówcę.


Nauka niemieckiego i kursy niemieckiego dla samodzielnych

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Specyfika tłumaczeń konsekutywnych

Specyfika tłumaczeń konsekutywnych


Autor: Kamila Poręba


Tłumaczenia konsekutywne to gałąź tłumaczeń ustnych – w dużym skrócie polega na tłumaczeniu fragmentarycznym. Dokładniej oznacza to, że tłumacz stoi obok mówcy, wysłuchuje fragmentu wypowiedzi po czym tenże fragment tłumaczy.


Tłumaczenie konsekutywne przede wszystkim wymaga (jak każde zresztą tłumaczenie) wybitnej znajomości języka obcego – taka wybitna znajomość języka z kolei polega na słownictwie, gramatyce ale i kulturze kraju korzystającego z języka docelowego. Wiele wyrażeń nie tłumaczy się dosłownie, gdyż w ten sposób zostałoby zniekształcone właściwe znaczenie. Na przykład, gdybyśmy chcieli przetłumaczyć dosłownie z języka angielskiego wyrażenie „blind date” - otrzymalibyśmy na polski wyrażenie „ślepa randka” („blind” - ślepy; „date” - randka), a znaczenie tego idiomu, to po prostu randka w ciemno.

Jednak perfekcyjna znajomość języka obcego to oczywiście nie wszystko, co jest istotne w zawodzie tłumacza ustnego. Dobry tłumacz musi posiadać umiejętności jak: doskonała koncentracja, wyćwiczona pamięć i – co ciekawe – umiejętność sporządzania notatek. Wydawałoby się, że to bardzo prosta umiejętność, której zresztą uczą nas już od szkoły podstawowej. Jednakże notatki, które musi sporządzać tłumacz to całkiem inne notatki, opierające się na systemie symboli, rysunków, obrazków, znaków czy słów-kluczy.

Jak już wspomniane zostało na początku, tłumaczenia konsekutywne polegają na tłumaczeniu fragmentów całej wypowiedzi. Prelegent dzieli swoją prezentację na części wedle własnego uznania- fragmenty mogą być krótsze lub dłuższe. Po każdym fragmencie mówca robi pauzę – wtedy wkracza tłumacz, przekładając wypowiedź danego fragmentu na język docelowy. Tłumacz wypowiada się w pierwszej osobie.

Jeżeli fragmenty wypowiedzi są krótsze, tłumaczowi łatwiej zapamiętać wszystko, co ma do przekazania publiczności. Trudność w takim wypadku polega na tym, że wypowiedź w całości może brzmieć mało spójnie, a tłumaczowi trudniej odgadnąć sens całego przemówienia (nie tylko jego fragmentu). Z kolei przy dłuższych fragmentach całość przemówienia będzie logiczna i spójna, jednak tłumacz musi bardzo się postarać by zapamiętać z długiego fragmentu wypowiedzi to, co ważne i przekazać to słuchaczom – właśnie w tym wypadku ważną rolę odgrywa umiejętność sporządzania notatek oraz korzystania z systemu symboli czy słów-kluczy. Warto mieć na uwadze, że tłumaczenia konsekutywne nigdy nie będą tłumaczeniami dosłownymi – takie tłumaczenie brzmiałoby nielogicznie.

Tłumaczenia konsekutywne najczęściej wykonywane są podczas: szkoleń, negocjacji, konferencji, wykładów naukowych i innych. Jak widać wykonanie takiego tłumaczenia nie jest najprostszym zadaniem, w związku z czym warto dokładnie sprawdzić oferty biur tłumaczeniowych, jeżeli zajdzie potrzeba wykonania tłumaczenia ustnego – zwłaszcza pod kątem doświadczenia w tej dziedzinie.


Profesjonalne tłumaczenia ustne – Katowice; Gliwice – biuro tłumaczeń colltra – zapraszamy.

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

5 (bardzo mocnych) powodów, dla których warto znać niemiecki

5 (bardzo mocnych) powodów, dla których warto znać niemiecki


Autor: Adrian Senecki


Kiedy zastanawiamy się, jakiego języka warto się uczyć, zazwyczaj przychodzi nam na myśl angielski. Nie jest on jednak jedynym, którego warto znać. Kolejnym z tych, których pozycja cały czas się umacnia, jest język niemiecki. Przedstawiamy więc 5 powodów, dla których warto podjąć decyzję o nauce języka niemieckiego.


To wcale nie jest trudne

Przywykło się sądzić, że język niemiecki jest bardzo trudnym językiem do nauczenia się. Tymczasem to mit. Język niemiecki i angielski mają wspólne korzenie - jeśli więc radzimy sobie z angielskim, również nauka niemieckiego nie będzie dla nas problemem. Istnieje wiele tysięcy słów, które mają bardzo podobne brzmienie oraz pisownię zarówno w języku angielskim, jak i niemieckim. Jeśli więc znamy angielski nauka niemieckiego będzie szła naprawdę szybko i sprawnie. Szczególnie jeśli wybierzemy dobry kurs językowy, który pomoże nam szybko przyswajać wiedzę.

Kariera zawodowa stanie przed Tobą otworem

Jednym z podstawowych powodów, dla których warto zapisać się na kursy języka niemieckiego jest z całą pewnością fakt, że może on nam bardzo pomóc w zdobyciu pracy zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. Musimy bowiem mieć świadomość, że w dzisiejszych czasach wiele polskich firm sprzedaje swoje towary również zachodnim sąsiadom. Dzięki temu pracownicy z językiem niemieckim są bardzo poszukiwani.

Zaś decydując się na pracę za granicą mamy szansę na znalezienie lepszej posady, szybszą możliwość awansu oraz wyższe zarobki.

Niemiecka kultura w oryginale

Wszyscy doskonale wiemy, że dorobek kulturowy Niemiec jest imponujący. Niestety, większość z nas dzieła wybitnych artystów z tego kraju zna głównie z przekładów i tłumaczeń, które nie zawsze oddają w pełni ich piękno. Jeśli więc cenimy dzieła takich pisarzy jak Goethe, Kafka, Brecht i Mann warto zastanowić się nad nauką języka niemieckiego.

Szansa na studia na wysokim poziomie

Wszyscy doskonale wiemy jak wysoki poziom reprezentują niemieckie szkoły wyższe. Z tego właśnie powodu wielu młodych Polaków chce studiować właśnie w tym kraju. Niestety, nie da się tego zrobić nie potrafiąc mówić po niemiecku. Co więcej, w języku niemieckim wydawane jest bardzo wiele publikacji naukowych, które pomogą nam zgłębiać wiedzę. Poza tym studenci z innych krajów, którzy dobrze mówią po niemiecku mają większe szanse na otrzymanie stypendiów oraz późniejszą pracę naukową na uniwersytetach.

Język ludzi techniki

Jeśli jesteśmy osobami zainteresowanymi nowymi technologiami, pracą naukową oraz rozwijaniem się w tym kierunku również warto pomyśleć o nauce języka niemieckiego. Nie da się bowiem ukryć, że kraj ten jest nie tylko potęgą gospodarczą, ale również prawdziwą kolebką innowacji, w której możemy odnieść sukces. Niestety, nie umiejąc porozumieć się w tym kraju mamy na to znacznie mniejsze szanse.

Jak więc widać język niemiecki może przydać nam się zarówno na gruncie zawodowym, jak i prywatnym. Nie dziwi więc rosnąca popularność kursów języka niemieckiego w naszym kraju.


Spawdź nasze kursy niemieckiego do nauki samodzielnej

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Ile czasu dziennie powinniśmy spędzać na nauce języka obcego?

Ile czasu dziennie powinniśmy spędzać na nauce języka obcego?


Autor: Adrian Senecki


Dobra znajomość języka obcego jest nie do przecenienia. Przydaje się bowiem zarówno na gruncie prywatnym, jak i zawodowym. Niestety, aby móc płynnie porozumiewać się w obcym języku musimy poświęcić sporo czasu na jego naukę. Dla wielu osób stanowi to problem.


Nadmiar codziennych obowiązków i ciągła gonitwa sprawiają, że obawiamy się, że nie znajdziemy dostatecznej ilości czasu na naukę. Postarajmy się je rozwiać i odpowiedzmy sobie na pytanie ile czasu dziennie powinniśmy spędzać na nauce języka obcego?

Ile godzin dziennie? Tyle ile możesz

Na pytanie ile godzin dziennie powinniśmy spędzać na nauce języka angielskiego nie ma tak naprawdę jednej, dobrej odpowiedzi. Oczywistym jest bowiem, że nie każdy z nas może każdego dnia wygospodarować kilka godzin na naukę. Jak się jednak okazuje, wcale nie musimy. Bardzo często osoby, które poświęcają temu zaledwie pół godziny lub godzinę również robią postępy w nauce języka.

Możemy więc dojść do wniosku, że tajemnica sukcesu leży nie w tym ile czasu dziennie się uczymy tylko w jaki sposób. Dbając o regularny kontakt z językiem, prowadząc rozmowy w języku, którego się uczymy, korzystając z kursów oraz aplikacji ułatwiających naukę mamy szansę odnieść sukces.

Najważniejsza jest systematyczność

Każdy z nas może nauczyć się języka obcego, niezależnie od tego jak dużo czasu może na to poświęcić każdego dnia. Kluczowe znaczenie ma jednak regularność i systematyczność w nauce. Dzięki niej obcujemy bowiem z językiem każdego dnia co znacząco ułatwia zapamiętywanie i robienie postępu. Mówiąc wprost, znacznie lepiej jest poświęcić godzinę kilka razy w tygodniu niż pół dnia raz na jakiś czas. Jeśli więc zależy nam na tym by nauczyć się języka musimy konsekwentnie realizować swój plan i nie rezygnować z czasu zaplanowanego na naukę.

Jakość również ma znaczenie

Znasz z całą pewnością osobę, która poświęca na naukę języka obcego naprawdę sporą ilość godzin każdego dnia. Mimo to, nie może pochwalić się ona oszałamiającymi wynikami. Być może, sam jesteś taką osobą. Dlaczego tak się dzieje? Problemem jest rozpraszanie się w czasie nauki np. poprzez zaglądanie do telefonu czy sprawdzanie stron internetowych. To znacznie utrudnia zapamiętywanie, przez co nauka nie jest efektywna.

Czasem przeszkodą w efektywnej nauce jest również korzystanie z przestarzałych metod takich jak np. przysłowiowe “wkuwanie” słówek na pamięć. Znacznie lepiej korzystać z nowoczesnych rozwiązań, np. sprawdzonych kursów językowych. Nauka polegająca zarówno na słuchaniu, jak i pisaniu i mówieniu jest znacznie bardziej efektywna.

Podsumowując, w nauce języka czas, jaki codziennie na nią poświęcamy ma znaczenie. Niemniej jednak musi być to czas w pełni wykorzystany. Dlatego też nie martwmy się, jeśli nie jesteśmy w stanie wygospodarować 3 godzin każdego dnia. To wcale nie jest konieczne. Znacznie ważniejsze jest skupienie, regularność ćwiczeń oraz korzystanie z nowoczesnych i skutecznych metod nauki. Dzięki temu uda nam się osiągnąć sukces i nauczyć języka na satysfakcjonującym poziomie.


Kursy angielskiego od ESKK

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

8 powodów, dla których wciąż warto uczyć się języka niemieckiego

8 powodów, dla których wciąż warto uczyć się języka niemieckiego


Autor: Adrian Senecki


Język niemiecki jest drugim co do popularności języków obcych, jakich się uczymy. Dlaczego? Co sprawia, że rozpoczynamy naukę tego języka? O tym możecie przeczytać w poniższym artykule.


Znajomość języków obcych jest obecnie niezwykle intratną umiejętnością zarówno w życiu zawodowym jak i prywatnym. Z tegoż względu, naukę języka obcego rozpoczynamy już od najmłodszych lat a w przyszłości uczymy się kolejnego języka obcego. Według statystyk, język niemiecki jest drugim językiem jaki najchętniej wybieramy do nauki. Z jakich powodów uczymy się tego języka?

1. Język Europy

Szacuje się, że język niemiecki jest najczęściej używanym językiem w Europie. Jest on bowiem językiem ojczystym w Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Luksemburgu i Liechtensteinie. W języku tym również mówi wielu mieszkańców Danii, Belgii, Włoch, Holandii, Polski czy Czech. Język niemiecki jest urzędowym językiem 95-u miliona osób! Jak zatem można wywnioskować, po niemiecku mówi około 14% wszystkich mieszkańców Europy.

2. Perspektywy zawodowe

Znając język niemiecki, otwierają się przed nami nowe rynki pracy w wielu krajach nie tylko Europejskich. Za ciekawostkę można uznać, iż duże firmy korporacyjne w Stanach Zjednoczonych, chętnie zatrudniają osoby znające język niemiecki. Z uwagi na znaczną ekspansję firm, znacznie wzrosło zapotrzebowanie na pracowników posługujących się dobrze tym językiem. Kolejną ciekawostką może być fakt, iż języka niemieckiego uczy się na studiach niemalże 70% Japończyków! Wiąże się to ze współpracą takich firm jak Siemens, Basf, Bosch czy Lufthansa z inwestorami na całym świecie. Pamiętajmy, iż gospodarka Niemiec uznawana jest za jedną z najsilniejszych i najbardziej stabilnych w Europie.

3. Podróże

Obywatele Europy Zachodniej, w tym krajów niemieckojęzycznych, stanowią najliczniejszą grupę osób odwiedzających różne zakątki na świecie. Będąc na wakacjach w Hiszpanii, Włoszech, Turcji czy Grecji nietrudno usłyszeć język niemiecki.

4. Dziedzictwo kulturowe

Niemcy są krajem niezwykle bogatym w sztukę literacką i muzyczną. Najbardziej znani filozofowie i autorzy książek, tacy jak Wolfgang von Goethe, Franz Kafka, Thomas Mann lub Hermann Hesse znajdują się na liście najwybitniejszych osób na świecie. Także dziedzina muzyki klasycznej może poszczycić się najznakomitszymi nazwiskami: Bach, Mozart, Wagner czy Strauss. Znając język niemiecki, mamy możliwość przeczytać wiele dzieł literackich w oryginalnym języku.

5. Badania i technologie

W Niemczech, ogromną uwagę zwraca się na nowe technologie. Kraj ten jest trzecim na świecie pod względem liczby zgłaszanych nowych patentów i pracą nad innowacyjnymi technologiami. Liczne badania i rozwój Niemiec sprawia, iż jest to niezastąpiony kraj dla młodych naukowców i osób, które pragną zdobywać wiedzę.

6. Książki

Wielu badaczy i autorów publikuje swoją twórczość w języku niemieckim. Niestety tylko nieliczna część wydanych książek, tłumaczona jest na inne języki i z tego też względu warto znać język niemiecki!

7. Studia w Niemczech

W Niemczech istnieje wiele uczelni wyższych i aż 340 uniwersytetów. Nauka w jednej z tych szkół jest gwarancją otrzymania uznawanego na całym świecie dyplomu i pozyskania pracy o jakiej marzymy. Jednak aby rozpocząć studia w Niemczech, koniecznością jest znać język niemiecki w stopniu bardzo dobrym. Pamiętajmy jednak, że już ukończenie kursu tegoż języka pozwala nam nauczyć się go na całkiem dobrym poziomie.

8. Nauka języka niemieckiego

Istnieją przekonania, iż język niemiecki jest trudny. Absolutnie nie jest to prawdą a przykładem może być chociażby fakt, iż jest on fonetycznie zapisywany, czyli dane słowo piszemy, w taki sposób jak je słyszymy! Wystarczy zatem odrobina chęci i motywacji aby opanować język niemiecki nawet „ nie mając głowy” do języków obcych.


Spawdź nasze kursy niemieckiego do nauki samodzielnej

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Sposoby na naukę języka angielskiego

Sposoby na naukę języka angielskiego


Autor: Artelis - Treść Zewnętrzna


Język angielski nadal jest jednym z najpopularniejszych języków obcych na całym świecie. Jego nauka to podstawowe minimum, jeżeli chcemy podjąć korzystną pracę, szczególnie w spółkach z kapitałem zagranicznym. Dlatego warto odpowiedzieć sobie, jaki jest najlepszy sposób na poznanie zasad, jakimi rządzi się język angielski?


Kraków to miasto, które daje wiele możliwości pod tym względem. Który ze sposobów będzie najlepszy?

Nowoczesne rozwiązania, które ułatwią naukę języka angielskiego

Rozwój nowoczesnych technologii pozwala na urozmaicenie sposobów na naukę języka angielskiego i w ogóle naukę języków obcych. Coraz chętniej sięgamy po różnorodne aplikacje na telefon, w tym takie, które podpowiadają słówka, czy wyjaśniają podstawowe zasady gramatyki. Wiele osób samodzielnie uczy się języka angielskiego również poprzez jego „osłuchanie” oglądając filmy z oryginalną ścieżką dźwiękową lub słuchając muzyki. Takie rozwiązanie pozwala na poznanie „melodii” języka oraz sposobu wypowiadania słów w danym języku. Jednak trzeba pamiętać o tym, że tego rodzaju metody sprawdzają się najlepiej, jeżeli są uzupełnieniem dla tradycyjnych metod nauczania, jaką jest kurs angielskiego w specjalistycznej szkole np. w takiej jaką jest Szkoła Językowa Lincoln.

Tradycyjny kurs angielskiego

Kraków jest miastem, w którym można znaleźć oferty wielu kursów języków obcych. Działa tu także wiele wyspecjalizowanych miejsc, takich jak szkoła języka angielskiego. Kraków będzie zatem doskonałym miejscem do nauki tego języka. Jaką szkołę wybrać? Wśród wielu ofert warto zwrócić swoją uwagę przede wszystkim na taką szkołę, która będzie oferowała różnorodne kursy dostosowane do naszych umiejętności i oczekiwań. Kolejnym atutem będzie możliwość przygotowania do egzaminów CAE oraz zdania na miejscu takiego egzaminu. Część szkół oferuje przygotowanie do tego rodzaju egzaminów, jednak nie ma możliwości przeprowadzenia ich u siebie. Dodatkowo warto też zwrócić uwagę na doświadczenie osób, które przeprowadzają kursy w danej szkole językowej.


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Które języki obce najbardziej ci się przydadzą?

Które języki obce najbardziej ci się przydadzą?


Autor: Artelis - Treść Zewnętrzna


Nauka języków obcych to dobry wybór niezależnie od wieku. Dzięki nim możemy znaleźć dla siebie nową pracę, podróżować bez barier językowych, a także poznawać wielu ciekawych znajomych. Dzisiaj, gdy mamy do dyspozycji internet, możemy nauczyć się niemalże każdego języka. Ale które języki obce przydadzą się w życiu najbardziej?


Kiedyś to angielski był głównym wyborem. Dzięki angielskiemu mogliśmy znaleźć zatrudnienie praktycznie od ręki, ponieważ jego znajomość nie była jeszcze powszechna. Dlatego ci, którzy w latach dziewięćdziesiątych postawili na angielski, mogli liczyć na świetne zarobki w różnych firmach.

Jednak teraz znajomość angielskiego jest już o wiele bardziej powszechna. W związku z tym osoby posługujące się tym językiem także mogą mieć trudności ze znalezieniem dla siebie zatrudnienia. Coraz więcej pracodawców traktuje angielski jako wymóg, a nie jako atut. Jednak już znajomość kolejnego języka obcego może całkowicie zmienić sytuację.

Europejskie czy z innych kontynentów?

Osoby dobrze znające przynajmniej dwa języki obce nie mają większych problemów z poszukiwaniem pracy – mogą znaleźć ją między innymi w międzynarodowych korporacjach w obsłudze klientów, w call center, mogą także zdecydować się na wyjazd za granicę w praktycznie dowolnym momencie.

Oprócz angielskiego świetnym pomysłem będzie niemiecki. Język naszych zachodnich sąsiadów jest też bardzo popularny w szkołach nauki języków obcych, na przykład w szkole Lincoln w Warszawie (warszawa.lincoln.edu.pl). Oprócz niego warto też pomyśleć o wyborze innych europejskich języków, na przykład hiszpańskiego, norweskiego, holenderskiego, portugalskiego, włoskiego czy francuskiego.

Oczywiście, nasza nauka nie musi koncentrować się tylko na Europie. Dobrym wyborem będą również języki pozaeuropejskie, na przykład arabski, chiński, japoński, koreański ze względu na zacieśnianie kontaktów biznesowych z tymi właśnie krajami.

Szkoła Lincoln zaprasza!

Jeżeli chcesz zacząć naukę języków obcych, sprawdź już teraz ofertę w Szkole Języków Obcych Lincoln pod adresem lincoln.edu.pl. Siedziby mają w Krakowie i Warszawie. Tutaj możesz nauczyć się języków obcych szybko, skutecznie i w miłej atmosferze, a ponadto w przystępnych cenach na każdą kieszeń!


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

6 porad, które przyspieszą naukę języka - bez względu na to, jakiego się uczysz

6 porad, które przyspieszą naukę języka - bez względu na to, jakiego się uczysz


Autor: Adrian Senecki


Uczysz się języka obcego? Chciałbyś/-ałabyś aby ta nauka przebiegała szybciej i była bardziej efektywna? Poniżej możesz zapoznać się z kilkoma radami jak to zrobić. Pamiętaj jednak że, aby porady te były skuteczne, należy je stosować w jak największym stopniu, inaczej nie przyniosą oczekiwanych przez Ciebie rezultatów.


Wybierz najbardziej efektywną metodę nauki

Na początku nauki, określ w jaki sposób najłatwiej przyswajasz wiedzę. Czy jest to metoda „ze słuchu” ( np. słuchając lektora czy piosenek w języku, którego się uczysz), czy metoda wzrokowa (zapamiętujesz czytając słówka lub też oglądając obrazki z podpisem co na nich jest), czy też metoda kinestatyczna (uczysz się w ruchu przez gry i zabawy językowe). Poznając w jaki sposób najlepiej się uczysz, możesz wybrać dla siebie najlepszy schemat uczenia się.

Jasno określ cel nauki

Miej jasno wyznaczony cel nauki, np. Chcę nauczyć się języka angielskiego, bo wyjeżdżam na wakacje do Londynu. Cel motywuje i pomaga w nauce. Napisz go na kartce i postaw w miejscu, w którym uczysz się najczęściej np. na biurku.

Stwórz mapę myśli

Ucząc się, twórz mapki myśli. Zapisuj na nich, rysuj obrazki lub symbole oznaczające dane wyrazy lub skróty myślowe. Aby było łatwiej, możesz stworzyć jedną dużą mapę myśli i pogrupować ją tematycznie i kolorystycznie na przykład nazwy owoców z zapisuj w kolorze czerwonym, owoców w zielonym a rzeczowniki związane z latem- na żółto. Dzięki takiej mapce, nasz mózg włączy do nauki skojarzenia, które to zaczniemy automatycznie zapamiętywać wyobrażając sobie mapkę, którą stworzyliśmy.

Powtarzaj i... powtarzaj

Powtarzaj systematycznie to, czego już się nauczyłeś/aś. Badania naukowców wykazały, że już dwie godziny po zakończeniu nauki, pamiętamy 80% wiedzy, którą przyswoiliśmy. Rób zatem krótkie cykle przypominające materiał. Utrwali to wiedzę, którą już zdobyłeś/aś i pomoże w dalszej nauce nowych rzeczy.

Skorzystaj z mocy skojarzeń

Naukę słówek obcojęzycznych można sobie ułatwić! Stosuj skojarzenia np. z polskimi wyrazami a jeśli masz pamięć wzrokową, z obrazkami. To bardzo prosty i niezwykle efektywny sposób zapamiętywania. Dodatkowo, dzięki niemu zdobytą wiedzę zapamiętamy na długi czas. Przykład skojarzeń polskich wyrazów z angielskimi: sok- sock ( skarpetka po ang.) dres- dress( sukienka po ang.) czy bark-bark ( szczekać po ang.). Takich przykładów jest dużo więcej i w świetny sposób można je wykorzystać podczas nauki.

Znajdź sobie partnera do konwersacji

Nawiązuj nowe znajomości, rozmawiaj i myśl w języku, którego się uczysz! Doskonałą metodą nauki jest rozmawianie w danym języku. Skorzystaj w tym celu z usług native speakera lub poznaj osobę, która mieszka w innym kraju a na co dzień posługuje się językiem który chcesz poznać. W dobie komunikatorów internetowych jak np. Skype, nie ma z tym najmniejszego problemu. Dużo łatwiej będzie Ci się rozmawiało, jeśli zaczniesz myśleć w obcym języku. Możesz to robić przy wykonywaniu czynności domowych typu sprzątanie, prasowanie, gotowanie. Nazywaj w myślach dane czynności i przedmioty np. po angielsku. Opisuj także co robisz i co zamierzasz zrobić w następnej kolejności.


Sprawdź nasze kursy angielskiego do nauki samodzielnej

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Kiedy dziecko powinno rozpocząć naukę języków obcych?

Kiedy dziecko powinno rozpocząć naukę języków obcych?


Autor: Adrian Senecki


Każdy rodzic chce, by jego dziecko dobrze nauczyło się języków obcych. By dać im dobry start, rodzice często chcą, by taka edukacja rozpoczęła się bardzo wcześnie. Jaki jest najlepszy wiek na rozpoczęcie nauki języków? Jak wygląda edukacja naukowa u dziecka lub niemowlęcia?


Wielu rodziców zadaje sobie pytanie, od którego roku życia dziecko powinno zacząć uczyć się języka obcego. Zdania są tu podzielone jednak specjaliści twierdzą, iż od momentu aż dziecko osiągnie 3 lata. Niektórzy rodzice, starają się oswoić dziecko z językiem kiedy jest jeszcze niemowlakiem i w tym również nie ma nic złego. Trzeba pamiętać natomiast o dwóch rzeczach:

1. Dzieci przyswajają wiedzę w dwojaki sposób.

2. Dzieci łatwiej uczą się przez zabawę

Maluchy wykorzystują podczas nauki obie półkule mózgowe. Lewa półkula odpowiedzialna jest za intelekt i analityczne myślenie a prawa ma wpływ na naukę i zachowania spontaniczne oraz intuicyjne. Jak zatem łatwo wywnioskować, dzieci mają całościowy sposób nauki, czyli np. nie potrafią budować zdań, lecz zapamiętują całe zdania, wierszyki, piosenki. Dzieci także łatwiej uczą się języka słysząc go, gdyż nie tłumaczą sobie w myślach słówek na język ojczysty. Po prostu zapamiętują, że np. apple to apple a jeśli rodzic pokaże jednocześnie jabłko, oznaczać to będzie dla malucha, iż apple jest jabłkiem. Dzieci nie analizują!

Nauka przez zabawę

Zabawa to najlepszy sposób na naukę dziecka. Dlaczego? Bowiem nauka nie może być nudna i monotonna. Dzieci lubią poznawać nowe słowa i ciekawi ich świat. Postarajmy się zatem, aby oprócz powtarzania słówek np. angielskich, dzieci słuchały piosenek w tym języku, odgrywały scenki używając angielskich słówek czy rysowały obrazki przedstawiające dane słówko. Możliwości nauki przez zabawę jest mnóstwo i warto je wykorzystać pamiętając, że maluch nie boi się popełniać błędów a wiedzę chłonie jak „gąbka”. Wiele szkół oferuje kursy języków obcych dla dzieci i korzysta z dokładnie tych samych metod nauki, sprawiając, iż maluchy w błyskawicznym tempie przyswajają nowe słowa, piosenki czy wyrażenia.

Naturalne uczenie

Dla każdego dziecka proces przyswajania wiedzy powinien odbywać się w naturalny sposób. Zachęcajmy dzieci do nauki i nie karzmy za błędy. Pamiętajmy również o tym, że każde dziecko w różnym stopniu i w różnym czasie uczy się zarówno języka jak i mówić oraz chodzić. Nie można w tej kwestii generalizować a jedynie cierpliwie obserwować nowe poczynania naszej pociechy i motywować je do dalszej nauki.


Nauka języków obcych - kursy samodzielne

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Czy można się nauczyć pierwszego języka obcego będąc w zaawansowanym wieku?

Czy można się nauczyć pierwszego języka obcego będąc w zaawansowanym wieku?


Autor: Adrian Senecki


Nikt nie powiedział, że nauka języków obcych jest tylko dla młodych. Także ci, którzy czasy młodości mają już za sobą, mogą zdecydować się na naukę języka. O czym warto pamiętać decydując się na rozpoczęcie edukacji językowej?


W pierwszej kolejności, trzeba wybrać sposób i metodę nauki. Jest to bardzo istotne, biorąc pod uwagę iż w późniejszym wieku, mózg człowieka w znacznie mniejszym stopniu przyswaja zarówno wiedzę jak i zdolność poprawnego fonetycznie sposobu wypowiadania się. Drugim czynnikiem jest wybór języka, którego chcielibyśmy się nauczyć. Nie ma znaczenia czy będzie to angielski, niemiecki lub chiński. Ważne jest natomiast, aby był to język, który zawsze pragnęliśmy poznać lub jest związany z naszymi zainteresowaniami.

Kurs językowy dla seniorów

Trzecim istotnym czynnikiem jest wybór kursu. Warto postarać się, aby był on ze specyfikacją dla seniorów, bowiem w inny sposób wiedzę przyswajają osoby młode, w inny osoby w wieku zaawansowanym. Wiele szkół językowych organizuje specjalne kursy językowe dla osób starszych. Warto z nich skorzystać. Czwartym czynnikiem i chyba najważniejszym w nauce jest motywacja. To od niej w głównej mierze zależy efektywność i postępy w nauce. Świetnym przykładem jest spot reklamowy jednego z popularnych internetowych serwisów aukcyjnych.

Pokazuje on również, że przy odpowiednio dużej motywacji, języka obcego możemy nauczyć się samodzielnie. Bez potrzeby uczęszczania na kurs bo przecież wystarczy chcieć poznać dany język, prawda?

Warto tu również zauważyć, że dużo łatwiej jest uczyć się języka obcego, z którym mieliśmy kiedykolwiek styczność. Znacznie pomaga to w prawidłowej wymowie obcojęzycznych zdań oraz zapamiętywaniu słówek. Osoby, które nigdy wcześniej nie uczyły się żadnego języka, nie są jednak na straconej pozycji. Odpowiedni kurs językowy z profesjonalnym native speakerem, potrafi nauczyć języka nawet najbardziej „odporne na wiedzę” osoby, niezależnie w jakim są wieku.

O czym nie można zapomnieć

Podczas nauki języka niezwykle ważne jest aby nie popadać w kompleksy i nie zniechęcać się. Błędy popełnia nawet młoda osoba i nie powinny one zniechęcać do dalszej nauki. Wręcz przeciwnie. Powinny być dodatkową drobną motywacją. Wiele kursów językowych, również tych do samodzielnej nauki przygotowanych jest w taki sposób, aby student rozpoczynając naukę od podstaw, szybko dostrzegał jej pierwsze efekty. Jest to ważne szczególnie dla początkujących osób starszych, które już w mniejszy sposób wierzą w swoje siły i możliwości językowe. Warto zainteresować się ofertą różnych kursów języków nie tylko z perspektywy osoby starszej ale też młodszej z myślą o swoich rodzicach, babciach czy dziadkach.

Nauka języka w prezencie

Taki kurs językowy może być świetnym prezentem okolicznościowym, jak również sposobem na zorganizowanie wolnego czasu bliskiej osobie. Dodatkowo, kursy języków obcych często posiadają wersję komputerową, co umożliwia łatwiejsze i skuteczniejsze przypomnienie zdobytej wcześniej wiedzy. Taki komputerowy kurs może być dodatkowym czynnikiem do pogłębiania umiejętności z zakresu obsługi programów komputerowych.

Czy warto zatem uczyć się języków obcych będąc już osobą starszą? Oczywiście że tak i jest mnóstwo dowodów, że warto uczyć się w każdym wieku. Rzadko tak prawdziwe wydaje się powiedzenie: „Na naukę nigdy nie jest za późno.” (Sagramor)


Sprawdź nasze kursy angielskiego do nauki samodzielnej

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

10 najpopularniejszych języków i ich potencjał w karierze

10 najpopularniejszych języków i ich potencjał w karierze


Autor: Adrian Senecki


Każdego języka warto się uczyć. Niektóre okazują się jednak znacznie bardziej przydatne na rynku pracy niż inne. O tym wie niemal każdy. Znacznie bardziej zaskakujący jest fakt, że popularność języka niekoniecznie przekłada się na jego zawodowy potencjał. Sprawdźmy, które z 10 najpopularniejszych języków na świecie są najbardziej „opłacalne”.


Poniższy ranking języków uporządkowany został w kolejności rosnącej – od języka zamykającego pierwszą dziesiątkę najpopularniejszych do lidera tej klasyfikacji. Popularność definiuje się tutaj jako ogólną liczbą osób, które posługują się danym językiem – zarówno tych, dla których jest to język rodzimy, jak i uczniów.

10. Język niemiecki (ok. 205 milionów użytkowników)

Choć niemiecki „tylko” otwiera pierwszą dziesiątkę najpopularniejszych języków, jest to bez wątpienia niezwykle mądry wybór z punktu widzenia kariery zawodowej. Niemiecka gospodarka jest w tej chwili największą w Unii Europejskiej. Niemiecki firmy mają swoje siedziby w wielu krajach. Rynek ten posiada też bardzo wysokie zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników różnego rodzaju. Niemiecki jest też stosunkowo łatwy do nauczenia, choć nieco trudniejszy niż niektóre z innych, popularnych języków europejskich (uważa się, że potrzebne jest ok. 900 godzin, by dobrze nauczyć się niemieckiego).

9. Język malajski (ok. 250)

To oficjalny język w krajach takich jak Brunei, Singapur, Malezja i Indonezja. W porównaniu do wielu innych azjatyckich języków, malajski uznawany jest za stosunkowo prosty. Gramatyka nie jest zbyt skomplikowana, a dodatkowo w użyciu jest alfabet łaciński (tzw. Rumi). Język malajski rzadko znajduje się na liście języków polecanych do CV. Na pewno warto jednak go poznać, gdy wybieramy się w ten piękny zakątek świata, w którym dominuje.

8. Język rosyjski (ok. 260)

Język rosyjski wciąż utrzymuje wysoką popularność wśród uczniów – zarówno w Polsce, jak i na świecie. Jest to też wartościowy język pod względem zawodowym. Wielu majętnych, rosyjskich przedsiębiorców nie włada zbyt dobrze angielskim. Toteż w firmach działających na skalę międzynarodową często poszukuje się specjalistów ze znajomością rosyjskiego. Rosyjski uznawany jest za umiarkowanie trudny język.

7. Język portugalski (ok. 265)

To dość prosty język. Osoby nim władające spotkać można nie tylko w Portugalii, ale także w Brazylii i Afryce. Zwłaszcza Brazylia, uznawana za jedną z najszybciej rozwijających się, wschodzacych gospodarek, wydaje się niezwykle ciekawym miejscem z biznesowego punktu widzenia. Dodatkowo, w Brazylii nauka angielskiego także nie stoi na najwyższym poziomie. Specjaliści z językiem portugalskim są i będą więc poszukiwani.

6. Język francuski (ok. 275)

Francuski od dekad był tradycyjnie uznawany za jeden z najważniejszych języków. Klasyczny język dyplomacji i kultury, jego wpływy widać w wielu innych językach. Choć francuski ustąpił w ostatnim czasie nieco pola innym językom, wciąż jest bardzo istotny, zwłaszcza z punktu widzenia krajów europejskich. Warto też wiedzieć, że francuski jest oficjalnym językiem w niektórych szybko rozwijających się krajach afrykańskich, m.in. w Rwandzie i Wybrzeżu Kości Słoniowej. Wbrew pozorom jest też dość prosty.

5. Język hindi (ok. 375)

Choć hindi należy do najpopularniejszych języków na świecie, a same Indie to szybko rozwijający się rynek, warto wiedzieć, że w kraju tym powszechnie znany jest język angielski. Dodatkowo, hindi należy do stosunkowo trudnych języków.

4. Język arabski (ok. 390)

Umiejętność posługiwania się językiem arabskim jest bardzo ceniona ze względu na znaczenie licznych arabskich krajów w światowej gospodarce oraz niestabilność regionu, która zmniejsza liczbę zainteresowanych pracą w tej części świata. Trzeba jednak wiedzieć, że arabski uznawany jest powszechnie za trudny język.

3. Język hiszpański (ok. 575)

Hiszpański jest prosty i powszechnie znany w wielu częściach świata – od Hiszpanii, przez Stany Zjednoczone, po Amerykę Południową. Jeśli już znasz angielski, znajomość hiszpańskiego na pewno przyda ci się, jeśli wiążesz swoją przyszłość ze Stanami Zjednoczonymi. W Europie ustępuje jednak znaczeniu francuskiemu, czy niemieckiemu.

2. Język angielski (ok. 950)

Mimo spodziewanego Brexitu Wielkiej Brytanii, angielski bez wątpienia pozostanie oficjalnym językiem Unii, a także najpopularniejszym językiem międzynarodowych relacji, świata technologii itp. Nie należy też do trudnych języków, a w wielu krajach jego nauka jest obowiązkowa. Jeśli jeszcze nie rozpocząłeś nauki angielskiego, zdecydowanie warto – w dzisiejszych czasach brak jego znajomości znacznie zmniejsza możliwości znalezienia pracy, a nawet utrudnia codzienne funkcjonowanie.

1. Standardowy język mandaryński (ok. 1100)

Choć uznawany za niezwykle trudny, mandaryński to język, którego uczenie się na pewno trzeba polecić. Jako oficjalny język Chin, stanowi klucz do największej i jednej z najdynamiczniej rozwijących się gospodarek na świecie. Równocześnie jest to gospodarka, która coraz śmielej poczyna sobie na arenie międzynarodowej.


Nauka niemieckiego i kursy niemieckiego dla samodzielnych

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.