Matura z języka niemieckiego - co trzeba wiedzieć?
Autor: eprogresso
Ci spośród tegorocznych maturzystów, którzy z pozytywnym wynikiem zdali próbny egzamin, z pewnością doskonale orientują się w niezbędnych na maturze strukturach gramatycznych oraz ich dokładnych terminach. Jednak są także tacy, którzy obudzili się z przygotowaniami dość późno i potrzebują przypomnienia.
Absolwenci liceów oraz techników, którzy zdecydują się zdawać egzamin maturalny z języka niemieckiego, mogą wybrać poziom podstawowy bądź rozszerzony. Każdy z nich obejmuje zarówno część ustną, jak i pisemną.
Zgodnie z terminami egzaminów maturalnych podanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną (CKE), pisemna matura z niemieckiego w 2014 roku odbędzie się w dniu 13 maja (wtorek) o godzinie 9:00. Natomiast egzaminy ustne będą odbywać się w dniach od 5 do 30 maja - dokładne terminy są ustalane przez przewodniczących poszczególnych szkolnych zespołów egzaminacyjnych.
Matura z języka niemieckiego na poziomie podstawowym trwa 120 minut, a jej celem jest sprawdzenie rozumienia tekstu ze słuchu oraz rozumienia tekstu pisanego. Istotną częścią pisemnej matury z niemieckiego jest także stworzenie wypowiedzi pisemnej. Natomiast część rozszerzona trwa 190 minut i obejmuje zadania sprawdzające rozumienie ze słuchu oraz znajomość niemieckich struktur leksykalno-gramatycznych.
Poniżej znajduje się fragment spisu struktur gramatycznych, które powinien znać każdy uczeń przystępujący do matury.
W tej części egzaminu absolwenci muszą ponadto napisać dłuższą wypowiedź w języku niemieckim (może to być opowiadanie, rozprawka, opis lub recenzja).
Przykładowe zwroty na maturę pisemną:
- es scheint mir, dass - wydaje mi się, że
- nichts desto trotz - pomimo wszystko
- abgesehen davon, dass - abstrahując od tego, że
Przykładowe zwroty na maturę ustną z niemieckiego:
- sie/er sieht glücklich/traurig aus - ona/on wygląda na szczęśliwą/szczęśliwego/smutną/smutnego
- Vorne befinden sich - z przodu znajdują się
- Im Hintergrund gibt es - na drugim planie znajduje się
Mimo że czasu do egzaminu pozostało niewiele, wystarczy on na przypomnienie sobie materiału, z którym maturzysta nadal ma problem. W tym celu warto skorzystać z podręczników omawiających gramatykę, a także rozwijać słownictwo z książek czy też z ogólnodostępnych w sieci materiałów.
W razie jakichkolwiek problemów, warto skorzystać z pomocy korepetytora, który będzie w stanie nawet na kilka dni przed egzaminem podjąć się szybkiej powtórki i ocenić możliwości ucznia.
Zwroty maturalne pochodzą z materiału: Matura ustna z niemieckiego
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.
Czasem się zastanawiam czy prościej jest nauczyć się angielskiego czy niemieckiego, ale nigdy nie mogę zdecydować
OdpowiedzUsuńBardzo ciekawy poradnik. Ja nie bałem się aż tak bardzo matury z angielskiego. Najwięcej problemów sprawiała mi matematyka. Jeśli też macie trudności z tym przedmiotem, zajrzyjcie na stronę https://www.giganciedukacji.edu.pl/egzamin-z-gigantami-sprawdz-swoja-wiedze-przed-egzaminami. Tam znajdziecie pomoc.
OdpowiedzUsuń