poniedziałek, 24 sierpnia 2015

Nie ma porażek, jest tylko nauka

Nie ma porażek, jest tylko nauka


Autor: Marek Boczarski


Niepowodzenie nie istnieje, jest tylko proces uczenia. Tak zwane "niepowodzenia", czyli na przykład nie zdany test są tylko elementem procesu uczenia się. Musimy wyciągać z nich wnioski, które pomogą nam w dalszej nauce. Porażkę ponosimy tylko wtedy, kiedy rezygnujemy.


Taka postawa pomoże osiągnąć Ci wszystko co sobie założysz. Dlatego zachęcam Cię abyś od teraz w ten sposób podchodził do wszystkiego co robisz. Wierząc w to i przyjmując taką postawę będziesz uczyć się szybciej. Osiągniesz sukces w każdej dziedzinie.

Więc jeśli miałeś problemy z nauką angielskiego w przeszłości nie oznacza to, że poniosłeś porażkę. Tym bardziej nie czyni to z Ciebie nieudacznika. Ważne jest czego się przez to doświadczenie nauczyłeś.

Może nauczyło Cię to, że nauka gramatyki i tłumaczenie nie są skutecznymi metodami nauki. To bardzo istotne wnioski. Wielu ludzi nigdy nie dochodzi do takich wniosków. Dlatego wciąż powtarzają te same błędy i ciągle osiągają takie same rezultaty.

Może od tego czasu nauczyłeś się jak uczyć się angielskiego używając lepszych metod nauki. To bardzo istotny wniosek. Być może nauczyłeś się, że szkoły nie są skuteczne i dlatego stwierdziłeś, że lepiej spróbować czegoś innego, np. nauki samemu przy pomocy dobrego programu lub internetu.

Ważne jest abyś nie określał siebie jako nieudacznika. Nie mów "poniosłem porażkę". Przez to doświadczenie nauczyłeś się czegoś i teraz może wyciągnąć wnioski. Pomoże Ci to nie popełniać tych samych błędów w przyszłości.

Większość ludzi uczy się najwięcej kiedy przeżywają trudny czas. Takie okresy w życiu są wielką okazją, ale tylko wtedy kiedy postrzega się je jako szansę nauki czegoś nowego. Jeśli zdecydujesz "jestem beznadziejny, znowu mi nie wyszło" to niczego się nie nauczysz. Staniesz się słaby i smutny. Musisz pamiętać, że porażka nie istnieje, że to tylko proces uczenia się.

Zawsze kiedy przeżywasz trudną sytuacje zapytaj sam siebie: "Czego się dzięki temu nauczyłem? Czego się mogę nauczyć?" Teraz będziesz wiedzieć, że nigdy nie poniesiesz porażki w nauce angielskiego, po prostu będzie się uczył. Nauczysz się jakie metody nauki są najlepsze, a jakie w ogóle nie działają. Nauczysz się w jaki sposób lubisz się uczyć, a które metody po prostu nie są dla Ciebie.

Mam nadzieję, że głęboko przemyślisz ten temat. To bardzo ważne. Jeśli przyjmiesz to proste założenie, że niepowodzenie nie istnieje, ta niewielka zmiana Twojej postawy może zupełnie zmienić Twoje życie. Nigdy więcej nie używaj słowa porażka, szczególnie w stosunku do siebie. Skup się na nauce, na rezultatach jakie chcesz osiągnąć i analizuj jakie robisz postępy ucząc się w dany sposób. Jeśli przyjmiesz taką postawę osiągniesz szybki postęp w nauce angielskiego, a także sukces we wszystkich innych dziedzinach życia.


Jeśli chcesz dowiedzieć się jak nauczyć się angielskiego to zapraszam na www.angielski4u.com gdzie poznasz specjalne lekcje angielskiego i możesz zacząć naukę zapisując się na darmowy kurs angielskiego przez e-mail.

Marek Boczarski

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Jak nauczyć dziecko języka obcego?

Jak nauczyć dziecko języka obcego?


Autor: Aleksandra


Czy kiedykolwiek próbowałeś nauczyć się języka obcego? Czy nauka języka obcego w szkole sprawiał Ci trudność? Dla zdecydowanej większości dorosłych nauczenie się nowego języka jest bardzo trudnym zadaniem. Jak to możliwe, że jednego z najtrudniejszych języków świata – polskiego – nauczyłeś się w zaledwie 4 lata?


Nauczenie się języka obcego dla Twojego dziecka jest czymś stosunkowo prostym. W ciągu kilku lat większość dzieci potrafi zrozumieć, co mówią do niego inni ludzie i wyrażać się dość dobrze. Im dzieci są młodsze, tym mają lepszą pamięć, większą łatwość powtarzania ze słuchu i rozumienia sensu zdania – z kontekstu.

Dlaczego małe dzieci znacznie łatwiej uczą się języków obcych niż młodzież i dorośli?

Po części odpowiedzialny jest za to mózg: Mózg dziecka jest „zaprogramowany” na naukę języka. Dzieci rodzą się z miliardami komórek mózgowych, gdzie miliony komórek odpowiadają za kontrolę nauki języka. W pierwszych latach życia komórki mózgu kontaktują się z innymi komórkami, tworząc kompleks ścieżek. Gdy dzieci słyszą ojczysty język mówiony, ścieżki te umacniają się. Większość połączeń w mózgu utrwalana jest przez około 10 lat. Po 10 roku życia, uczenie się nowego języka jest trudniejsze, ponieważ mózg jest zaprogramowany na język, którego nauczył się w pierwszej kolejności.

Kolejnym elementem, który ułatwia dziecku nauczenie się nowego języka jest fakt, iż maluchy przyswajają język obcy nie angażując w ten proces języka ojczystego. Co więcej, przyswajają go dokładnie tak jak język ojczysty. Te znakomite przymioty w połączeniu z naturalną dla dzieci ciekawością świata umożliwiają im doskonałe opanowanie języka obcego.

We współczesnym świcie coraz częściej mamy do czynienia z rodzinami dwu-, a nawet trzyjęzycznymi. W takim wypadku mówimy o nauce języka obcego praktycznie od urodzenia. Najnowsze badania dowodzą, że dzieci uczące się mówić w dwujęzycznych rodzinach, rozwijają się szybciej. Zmuszony do reagowania na zmieniającą się sytuację mózg działa bardziej elastycznie. Nie oznacza to bynajmniej, że dzieci dwujęzyczne są bardziej inteligentne od swoich jednojęzycznych rówieśników. Rodzice dzieci dwujęzycznych podkreślają przede wszystkim konsekwencję w mówieniu do dziecka w określonym języku przez danego rodzica lub w określonej sytuacji. Wyliczają także wiele zalet dwujęzyczności, jak na przykład to, że dwujęzyczność ułatwia zawieranie nowych znajomości, ponieważ dzieci są pewniejsze siebie. Znajomość dwóch języków rozwija także swobodę w obcowaniu z ludźmi oraz samodzielność i uczy zaradności językowej, przydatnej w nauce kolejnych języków obcych. Ponadto dwujęzyczność rozwija i ćwiczy pamięć, a także wzbogaca słownictwo dziecka, które łatwiej wychować na „obywatela świata”.

Ucząc najmłodsze dzieci języka obcego należy korzystać z faktu, że nie mają żadnych barier jak dorośli i ich umysł jest bardziej chłonny. Trzeba natomiast aktywizować je i za wszelką cenę chronić przed nudą. Nauka to zabawa i ma być przyjemnością, a zarazem powodować rozwój sprawności językowych, jak osłuchanie się, rozumienie, poprawna wymowa i akcent, umiejętność formułowania pytań i odpowiedzi. Można dziecku zaproponować np. zajęcia plastyczne, gry ruchowe, zabawy muzyczne, naukę wierszyków, opowiadanie historyjek czy odgrywanie teatrzyków, ucząc się i powtarzając przy tym słówka, z którymi mogły się zetknąć w kontakcie z otoczeniem. Nawet niewielkie, naszym zdaniem, doświadczenie życiowe dziecka ma ogromny wpływ na jego postrzeganie świata i zdolności uczenia się, zatem warto z tego korzystać.

Co możesz zrobić, aby pomóc dziecku w nauce języka obcego?

Mów wolno i wyraźnie! Większość z nas ma tendencję do powtarzania słów i zwrotów, gdy mówimy do dzieci. Powtarzanie pomaga dzieciom nauczyć się rozumienia mowy i języka, wzmacnia połączenia w mózgu. Dzieci uczą się języka przez przysłuchiwanie się innym osobom wokół nich.

Rozmawiaj z dzieckiem! Jest to najważniejszy krok jaki możesz uczynić w celu nauki języka obcego. Niektórzy rodzice czują się dość niekomfortowo rozmawiając z dzieckiem, które nie potrafią jeszcze mówić. Pamiętaj jednak, że dziecko słyszy co do niego mówisz, rozumie słowa i jest w stanie się ich nauczyć, zanim będzie mógł odpowiedzieć na Twoje pytania.

Czytaj na głos. Nawet zanim Twój maluch będzie mógł zrozumieć historię, usłyszy dźwięki. Czytanie książek pomaga i buduje u malucha zamiłowanie do książek na całe życie.

Ucz wielu języków wcześniej. Jeśli chcesz aby twoje dziecko mówiło w kilku językach to zacznij go uczyć jak najwcześniej! Dzieci dorastające w dwujęzycznym domu często mówią płynnie w obu językach.

NauczMalucha.pl - blog o nauce i rozwoju małych dzieci. Zapraszam!



Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Szkoła językowa czy prywatne zajęcia?

Szkoła językowa czy prywatne zajęcia?


Autor: Ata


W dzisiejszych czasach wręcz obowiązkiem stało się władanie kilkoma językami obcymi. Postęp komunikacyjny, łatwy i szybki dostęp do informacji wymusza znajomość języków obcych. Internet udostępnia dane, ale często są one publikowane w oryginalnym języku lub tłumaczone na język angielski...


W dzisiejszych czasach wręcz obowiązkiem stało się władanie kilkoma językami obcymi. Postęp komunikacyjny, łatwy i szybki dostęp do informacji wymusza znajomość języków obcych. Internet udostępnia dane, ale często są one publikowane w oryginalnym języku lub tłumaczone na język angielski, co samoistnie wymusza znajomość tego języka. Biegłe porozumiewanie się w języku obcym otwiera nam drogę nie tylko do kariery, ale również ułatwia zwykłe kontakty międzyludzkie.

Naukę języka obcego rozpoczynamy zwykle w szkole podstawowej, w starszych klasach jest to przedmiot obowiązkowy. Jednak z jakiegoś powodu dzieci, które chodzą do tej samej klasy znają język na różnym poziomie. Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego są tak duże rozbieżności w grupach, które razem zaczęły się uczyć i mają jednakowy dostęp do podręczników i pomocy naukowych? Czynników jest wiele, od sytuacji w domu rodzinnym, przez stan zdrowia, po indywidualne zdolności każdego dziecka i umiejętność przyswajania wiedzy. Jeśli skupimy się tylko na przyswajaniu wiedzy, zakładając że wszystkie dzieci mają w domu opiekuńczych rodziców i cieszą się dobrym zdrowiem, to okaże się, że nie wszyscy potrafią się skupić w dużej grupie. Nawet dzieci dzielą się na takie, które lubią rywalizację i świetnie sobie radzą w grupie, chętnie uczestniczą w takich zajęciach i łatwo się uczą nowych rzeczy. Ten typ człowieka jest odpowiedni do zajęć w szkołach językowych, gdzie pracuje się w grupach. Ale co zrobić, kiedy dziecko nie chce uczyć się języka obcego? Niechętnie uczestniczy w zajęcia w szkole, więc jak go nakłonić do dodatkowych lekcji? W takiej sytuacji może lepiej nie zmuszać dziecka do zajęć grupowych. Niektóre szkoły językowe prowadzą indywidualne zajęcia z uczniem. Na takich lekcjach dziecko jest w centrum uwagi, nie może być nieprzygotowane, nie wstydzi się mówić w nowym języku i nikt go nie krytykuje. Nauka języka angielskiego u korepetytora jest często formą terapii. Dobry nauczyciel nie tylko nauczy młodego człowieka języka obcego, ale również pomoże mu uwierzyć w siebie.

Rynek korepetycji z języka angielskiego jest tak duży, że każdy znajdzie w nim coś dla siebie. Wystarczy poszukać chociażby w Internecie ogłoszeń szkół lub prywatnych korepetytorów i można znaleźć odpowiednią do naszych potrzeb osobę. Każdy człowiek jest inny w związku z tym mamy też różne potrzeby i umiejętności. A nauka języka obcego, szczególnie języka angielskiego powinna być przyjemnością, a nie tylko obowiązkiem szkolnym.


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Bieganie a nauka języków obcych

Bieganie a Nauka Języków Obcych


Autor: Krzysztof Litwiński


Mało kto wie, że większość ludzi, którzy zabierają się za uprawianie jakiegoś sportu rezygnuje z niego z powodu znacznie bardziej prozaicznego, niż zmagania ze zmęczeniem, kontuzjami czy niemożnością pokonania najlepszych... A jak jest z nauką języków obcych?


Niezależnie od początkowej motywacji, któregoś dnia po prostu nie chce się wyjść z domu czy pracy i jechać na trening. I to niezależnie, od tego, jak bardzo lubimy ćwiczyć. To trochę jak z ruszeniem z miejsca lokomotywy - najtrudniejsze są pierwsze metry. Właśnie wtedy większość adeptów tych treningów “pęka”. Ci, którzy mimo wszystko pokonają uczucie, że “dzisiaj po prostu nie dam rady”, odkrywają ze zdziwieniem po przybyciu na trening, że wcale nie jest tak trudny, jak się spodziewali...

Okazuje się, że umysł płata nam figla - bezwładność emocji sprawia, że WYDAJE NAM SIĘ, iż trening będzie trudny. To iluzja, która ma nam w naszych własnych oczach usprawiedliwić rezygnację. “Nie jestem taki słaby/leniwy, po prostu dzisiaj miałem ciężki dzień, więc lepiej zostać w domu”... Znamy to z własnego życia? Ile razy nie chciało się wyjść na angielski, a potem jeszcze raz i znowu, aż w końcu po raz kolejny trzeba było przerwać kurs... To dotyczy każdego powtarzalnego zajęcia.

Parę razy w tygodniu biegam po lesie albo nocnych uliczkach z moimi psami. Uwielbiam to. Kilka, kilkanaście kilometrów biegu z psem - pustymi, zamglonymi ulicami albo dzikim lasem - to doświadczenie z pogranicza mistyki. Wszystkie stresy dnia znikają w rytmie biegu i miarowych oddechów. Człowiek wraca ze świata napiętych emocji do “tu i teraz”, do ciszy, spokoju i do siebie samego. A jednak bardzo często nie chce mi się wieczorem po powrocie z pracy przebierać i wychodzić na bieg. Wydaje mi się, że dzisiaj nie dam rady. Dostrzegam mnóstwo logicznych powodów, aby nie pobiec. Ale determinacja mojej żony i wymowne, pełne nadziei spojrzenia psów sprawiają, że jednak wychodzę i ruszam przed siebie.

Po pierwszych pięciu krokach już wiem, że to był dobry pomysł... dalej jest już “z górki”. Ten sam mechanizm działa w przypadku innych powtarzalnych zajęć - także zajęć na kursach języka obcego. Jaki z tego wniosek? Po pierwsze, znajdź kurs, grupę, lektora, których LUBISZ! Metodę, która naprawdę Ci odpowiada. Sprawi, że zechce Ci się chcieć. Jeśli nie lubisz kursu, na którym jesteś, zmień go na inny jak najszybciej. Po drugie, znajdź sobie kogoś, kto będzie Cię dopingował - najlepiej będzie z Tobą chodził na zajęcia. I pamiętaj: najtrudniej jest tylko ruszyć z miejsca. A to tylko chwila. Potem jest łatwo.

Pozdrawiam,

Krzysztof Litwiński


Krzysztof Litwiński - Anglista, tłumacz m.in,. Królowej Brytyjskiej, brytyjskiej premier Margaret Thatcher, Prezydenta George Busha (seniora), Prezydenta L. Wałęsy oraz licznych tuzów światowej polityki i biznesu. Aktualnie Prezes Zarządu Accelerated Learning Systems Polska Sp. z o.o., wprowadzającej na rynek innowacyjną metodę nauki języków obcych o bezprecedensowej skuteczności.

Poznaj już dziś Metodę Colina Rose, kliknij: Język Angielski

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Efektywna nauka języka angielskiego

Efektywna nauka języka angielskiego


Autor: sl


Język angielski, jak wiadomo, jest jednym z najbardziej popularnych języków na świecie. Daje możliwość porozumiewania się ludźmi różnej narodowości, w każdym cywilizowanym kraju. Coraz częściej wymagany jest także przez pracodawców, stąd potrzeba szybkiego, efektywnego uczenia się języka angielskiego.


Mimo, że angielski uznawany jest jako język prosty do nauczenia ze względu na przejrzystą gramatykę oraz brak trudno wymawianych liter, często przysparza ludziom wiele problemów. Pierwszym, najtrudniejszym dla początkujących jest zrozumienie czasów które wyraźnie różnią się od tych polskich.

Istnienie czasów przyszłych prostych, przyszłych dokonanych ciągłych jak również przeszłych prostych czy zaprzeszłych faktycznie może powodować pewne nieścisłości, jednak aby je zrozumieć warto przygotować prosty, przejrzysty przegląd wszystkich czasów. Wygodnie jest przygotować je na osobnych, dużych kartkach a ważne elementy podkreślić lub wypisać innym kolorem. Czasy powinny być ułożone chronologicznie, czyli od przeszłych dokonanych ( Past Perfect ) przez teraźniejsze (Present) aż do przyszłych (Future). Dla każdego z czasów, wskazane jest wypisać strukturę zdania oznajmiającego, pytania oraz przeczenia. Kolejnym pomocnym szczegółem może być zaznaczenie części zdań które się zmieniają a które są stałe oraz wypisanie przypadków w których dany czas jest stosowany. Takie zestawienie pozwala na szybkie powtórzenie najważniejszych kwestii oraz przegląd ogólny wszystkich zagadnień. Dodatkowo, podczas wykonywania ćwiczeń gramatycznych, można bez problemu skorzystać z takiej ‘ściągawki’.

Oprócz gramatyki, niezmiernie ważne jest słownictwo. Bez słownictwa ciężko jest się z kimkolwiek porozumieć pomimo doskonałej znajomości zasad gramatyki. Pierwszym krokiem w celu poznawania nowych wyrazów jest odpowiedni słownik angielski. Często jest pierwszym źródłem tłumaczenia nieznanych fraz. Podczas każdego tłumaczenia, warto zapisywać szukane słowo oraz jego tłumaczenie w osobnym miejscu i utrwalać je. Kolejnym pomocnym sposobem jest tłumaczenie słów w języku angielskim. Pozawala to poznać więcej słów, zrozumieć znaczenie w oryginalnym języku, a często także znaleźć synonim. Gdy angielskie tłumaczenia są wciąż zbyt trudne w zrozumieniu, słownik angielsko-polski gwarantuje dokładny oraz zrozumiały opis. Dobrym sposobem na naukę słownictwa jest grupowanie tematyczne czyli gromadzenie słów jednej tematyki w jednym miejscu. Podobnie jak z czasami, na osobnych kartkach wypisać wszystkie słowa danej tematyki i utrwalać. Częste zaglądanie i powtarzanie jest kluczem do wzbogacenia własnego słownictwa i kolejnym krokiem do swobodnego porozumiewania się.

Powodzenia!


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Naucz się języka obcego bez wkuwania gramatyki!

Naucz Się Języka Obcego Bez Wkuwania Gramatyki!


Autor: Krzysztof Litwiński


Małe dzieci nie wiedzą, co to jest gramatyka, a jednak opanowują własny język zadziwiająco łatwo i szybko. Podobnie my nie musimy wiedzieć, co to jest metabolizm albo ruchy robaczkowe jelit, a jednak korzystamy z nich bez przerwy.


Gramatyka jako dyscyplina akademicka jest sposobem opisania struktury języka, jakim ludzie posługują się na co dzień. SPOSOBEM OPISANIA, a nie obiektywnym bytem, który koniecznie trzeba jakoś wykuć, aby sprawnie posługiwać się danym językiem.

W tradycyjnych metodach nauczania języków, najczęstszym sposobem podejścia do kolejnego języka jest właśnie podejście gramatyczne, to znaczy takie, które zakłada, że jeśli nie obejrzę języka z zewnątrz, nie mogę go opanować. O tym, że nie jest to do końca prawda zaświadczą wszyscy ci, którzy uważając się za antytalent językowy niemniej szybko opanowali kolejny język np. pracując na zmywaku w Niemczech czy Anglii.

Dla części ludzi, którzy podchodzą do wszystkiego analitycznie i wszystko najchętniej układają w struktury i reguły, takie podejście rzeczywiście jest ułatwieniem. Dla pozostałych - zapewne znacznej większości - dodatkowym utrudnieniem. Nie tylko mam opanować język w praktyce, ale najpierw jeszcze mam się uczyć O NIM w sposób, w jaki na co dzień nie robię niczego...

Kiedy uczymy się języka np. metodą Colina Rose, w tygodniowym cyklu nauki, gramatyka - która tu nazywa się “Jak działa angielski” - jest dopiero ósmym (!) krokiem w pracy z danym materiałem językowym. Innymi słowy, najpierw oswajamy się z językiem w praktyce, odruchowo zauważając pewne rzeczy, odruchowo dostrzegając prawidłowości i reguły (“aha, w liczbie mnogiej oni dodają na końcu S”).

Dopiero potem dodatkowo je porządkujemy - wtedy zasady gramatyczne nie są dodatkową barierą, tylko ułatwieniem, bo po prostu upewniają nas, że nasze własne spostrzeżenia były trafne. Tak właśnie uczymy się własnego języka. Tak uczymy się języków obcych, wyjeżdżając za granicę. Tak możemy się ich uczyć zawsze.

Pozdrawiam,

Krzysztof Litwiński


Krzysztof Litwiński - Anglista, tłumacz m.in,. Królowej Brytyjskiej,
brytyjskiej premier Margaret Thatcher, Prezydenta George Busha (seniora),
Prezydenta L. Wałęsy oraz licznych tuzów światowej polityki i biznesu.
Aktualnie Prezes Zarządu Accelerated Learning Systems Polska Sp. z o.o.,
wprowadzającej na rynek innowacyjną metodę nauki języków obcych o bezprecedensowej skuteczności.

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Język obcy na polu zawodowym

Język obcy na polu zawodowym


Autor: Paweł Wilk


Chciałbym przybliżyć tutaj korzyści jakie może nam przynieść dobry kurs językowy. Wiemy, iż są one duże i z pewnością każdy, którego spytałbym o to znalazłby jakąś odpowiedź, przynajmniej jedną. Jednak zastanówmy się teraz na ile biegłe posługiwanie się obcym językiem, doda nam animuszu, w trakcie starania się o pracę.


Znajomość języka to bowiem wielki atut w dzisiejszych branżach, gdziekolwiek by się nie pracowało. Pracodawca widząc w CV zapędy lingwistyczne kandydata z pewnością zawiesi wzrok na takim podaniu, przynajmniej 50% czasu dłużej. Poniekąd kreuje się wtedy punkt wyjścia, z którego nasz przyszły szef tworzy podstawę do głębszego rozpatrywania pisma. Może to zajść nawet do poziomu, kiedy zacznie się przyglądać pozornie ostatniemu elementowi, naszym zainteresowaniom, które często wpisujemy od niechcenia, dla zasady. Nie piszę tego po to, aby zacząć się skupiać na zainteresowaniach. Nie o to mi chodzi. Sęk w tym jak jedna rubryka, „języki”, może przyczynić się do wypchnięcia naprzód także pozostałe. Poprzez wywarcie imponującego wrażenia sprawi, że Twoje CV z pewnością będzie przeczytane w całości, a to z powodu twojej wiedzy, która zaintryguje pracodawcę. W tym tkwi sekret na naprawdę świetną recenzję siebie.

Przyspieszenie nauki języka nie zależy jednak tylko od naszych chęci. Co więcej należy tu dodać, że nasze zawzięte chęci nie dość, że nie pomogą, to mogą nawet zaszkodzić. „Co nagle, to po diable”, a wiadomo, że te słowa lubią znajdować potwierdzenie w rzeczywistości. Zatem kwestią, która zaważy na sukcesie jest odpowiedni kurs. Rozważmy pierwszy, podstawowy czynnik, jaki powinniśmy wziąć pod uwagę, tj. jakiego języka chcemy się uczyć. Wybór bowiem spory i przy dzisiejszych możliwościach, raczej osiągalny.

Najpopularniejszym jest naturalnie język angielski. Powszechnie używany w większości krajów. Kiedy gdzieś nie wiadomo jak się dogadać, punktem zaczepienia jest właśnie angielski. Dlatego jest on przodujący jeśli chodzi o nauczanie w szkołach. A jeżeli już o szkołach mowa to od razu do grupy języków można również doliczyć niemiecki i nadal funkcjonujący rosyjski. Do czołówki przebiły się także francuski i hiszpański. Choć tego ostatniego nie uczy się specjalnie w szkołach, to jednak jest on bardzo przydatny i co najważniejsze, mało skomplikowany.

Często jest tak, że osoby wybierają dla siebie jeden język główny, priorytetowy. Taka klasyfikacja zaczyna się już w szkole, dlatego hiszpański ma od początku niewielkie szanse. Niemniej jednak, spotyka się zasadę: angielski ALBO francuski. Nie przypadkowo podkreśliłem tutaj słowo „albo”. Konieczność dokonania wyboru spośród tych dwóch języków, sprowadza się zapewne do małej liczby podobieństw między nimi. Dlatego alternatywą bądź dodatkiem do angielskiego bywa niemiecki. Francuski natomiast urozmaicany jest o hiszpański.

W przypadku ostatniej pary języków, jeśli wziąć pod uwagę słownictwo (w pewnych momentach także wymowę), to zdają się one być wręcz jak kuzyni. Spoglądając jednak na gramatykę, w hiszpańskim konstrukcje zdaniowe prezentują się bardziej przejrzyście. Głównym powodem prawdopodobnie jest to, że pisownia francuska dla początkującego, często bywa ciężka do opanowania. Liczne kombinacje kilku samogłosek bezpośrednio przy sobie wcale sprawy nie ułatwiają. Jeżeli dodamy do tego również wplatane apostrofy (‘) to mamy pisownię do solidnego poćwiczenia przez jakiś czas. Stąd też hiszpańska pisownia odbiega od wyżej wspomnianej, konstrukcją przypominając bardziej angielską. Jednak mało kto patrzy na to od tej strony.

Można bowiem powiedzieć że konstrukcje angielskie są łatwe, a jeśli nie łatwe to przynajmniej do zrozumienia w krótkim czasie. Podobnie jest w języku hiszpańskim, dlatego Ci, którzy tę cechę dostrzegli, zdecydowali się na szybsze poszerzenie własnych horyzontów o ten oryginalny język.


http://roznekursy.like.pl

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Dlaczego warto uczyć się języka niemieckiego właśnie teraz...?

Dlaczego warto uczyć się języka niemieckiego właśnie teraz...?


Autor: Grzegorz Żądło


Czy wiesz, że w maju 2011r niemiecki rynek pracy zostanie otwarty dla Polaków? Czy nie warto już teraz poważnie pomyśleć o ewentualnej pracy u naszych zachodnich sąsiadów? Co jednak kiedy nie znamy języka niemieckiego? Są sposoby aby nauczyć się go szybko i skutecznie... Poznaj je...


Według najnowszych doniesień rząd Niemiecki ma wypłacać Polakom tzw "powitanie" (czyli konkretne pieniądze na początek dla wszystkich, którzy zdecydują się na pracę u naszych zachodnich sąsiadów po 01 maja 2011r. Skąd taka decyzja...?

Niemiecki Instytut Badań nad Rynkiem Pracy poinformował, że obecnie w Niemczech brakuje ok 3 mln pracowników, a 70% firm ma obecnie poważne problemy ze znalezieniem rąk do pracy. Niemcy od 1.05.2011 r. te braki będą chcieli wypełnić głównie emigrantami z Polski lub innych Państw Uni Europejskiej, którzy to już nie będą potrzebowali specjalnych zezwoleń na pracę u naszych zachodnich sąsiadów. Dlatego od maja przyszłego roku niemiecki rynek pracy będzie otwarty dla wielu Polaków, którzy będą chcieli podjąć pracę.

Według danych GUS w 2009 r. za Odrą pracowało ponad 400 tysięcy Polaków. Dlatego warto zastanowić się czy nie pójść w ślady naszych rodaków i w przyszłym roku starać się o pracę w Niemczech.

Jednym z poważnych problemów dla Polaków może być brak znajomości języka niemieckiego, który w wielu zawodach jest wręcz niezbędny, aby móc poradzić sobie z codziennymi obowiązkami w nowej pracy. Jak więc poradzić sobie z brakiem znajomości języka? Jeśli poważnie myślisz o pracy w Niemczech najlepiej już teraz rozpocząć naukę języka niemieckiego. Z pomocą mogą przyjść tutaj bardzo praktyczne kursy do nauki niemieckiego na mp3.

Dla wszystkich wyjeżdżających, którzy szybko chcą nauczyć się rozmawiać po niemiecku, szczególnie pomocne będą kursy w postaci konwersacji dla początkujących, dzięki któremu każdy może nauczyć się podstawowych zwrotów oraz wyrażeń powszechnie stosowanych podczas codziennych rozmów i obowiązków.

Taka forma nauki jest nie tylko skuteczna, ale również bardzo praktyczna, gdyż uczyć możemy się w każdej chwili (podczas codziennej drogi do pracy - w autobusie, pociągu, tramwaju, prowadząc samochód, jak również podczas codziennych obowiązków. Wystarczy tylko odpowiedni dla naszego stopnia zaawansowania kurs niemieckiego w plikach mp3 nagrać na płytę cd albo umieścić w odtwarzaczu mp3 kub telefonie i uczyć się w każdym możliwym momencie.


Nauka niemieckiego na Mp3 - Tanie i skuteczne metody nauki oraz kursy Mp3.

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Czym jest bariera językowa i jak ją pokonać?

Czym jest bariera językowa i jak ją pokonać?


Autor: Krzysztof Litwiński


Znasz język, a jednak boisz się odezwać? Sprawdź dlaczego tak jest i jak temu zaradzić. Dowiedz się, jakie ćwiczenia mogą Ci pomóc raz na zawsze!


Często słyszymy od wielu osób powracające stwierdzenie:

- Właściwie całkiem nieźle znam język angielski i potrafię się sprawnie w nim porozumieć, ale kiedy mam się do kogoś odezwać po angielsku, coś w środku mnie przed tym powstrzymuje. Jeszcze pół biedy, jeśli jestem wśród obcych, wtedy jakoś się odważę, ale wśród znajomych jest znacznie trudniej.

Mam dla Ciebie dobrą wiadomość: po pierwsze, to bardziej powszechne niż myślisz. Wynika z kilku czynników:

- wszelkie bariery emocjonalne są silniejsze, kiedy czujemy się niepewnie, a czujemy się tak, jeżeli nie mamy pewności, że dobrze nam pójdzie. Na przykład, jeśli zazwyczaj niechętnie pierwszy zaczynam rozmowę, przyjdzie mi to jeszcze trudniej w języku, którego dobrze nie wyćwiczyłem.

- jeżeli nie znam dobrze danego języka obcego, mogę się krępować wydawania z siebie tych dziwnych dźwięków, szczególnie, jeżeli dobrze ich nie opanowałem. Wtedy wydaje mi się, że w moim wykonaniu wychodzi to sztucznie i dziwacznie. Innymi słowy, boję się kompromitacji i śmieszności. Czy to dziwne, że wobec obcych obawiam się tego mniej, niż wobec znajomych?

Po drugie, łatwo to zmienić prostym ćwiczeniem. Wybierz jedną frazę lub zwrot, który przećwiczysz w domu, kiedy jesteś sam. Nikt tego nie słyszy, nikt nie będzie się z Ciebie śmiał.

Adepci kursów angielskiego, prowadzonych metodą Colina Rose, robią to w części kursu, zwanej “Dialogi”. Ale wystarczy po prostu wybrać sobie taką frazę - dobrze, jeśli jeszcze mamy ją np. gdzieś nagraną w “oryginale”. Poćwicz ją w samotności, powtarzając kilka - kilkanaście razy, aż będziesz jej pewien.

Na początek coś prostego - na przykład, “Hello, how are you?” Potem wypróbuj ją na swoich znajomych i przyjaciołach, ALE TRAKTUJĄC W SPOSÓB OCZYWISTY JAKO WYGŁUP czy żart. Wystarczy wypowiedzieć to z przesadą, zadęciem i jakimś gestem, który ewidentnie pokazuje, że sobie żartujesz.

Nikt nie oczekuje w żartach perfekcji... Zrób to 3-4 razy wobec kilku osób, a przekonasz się, że nagle ta jedna fraza wyrwała się spod klątwy i potrafisz ją wypowiedzieć w każdych okolicznościach - bez żadnych oporów.

Potem wybierz kolejną, a po 2-3 takich ćwiczeniach zauważysz, że jakoś to odzywanie się po angielsku przestało być takim problemem.

Powodzenia!

Krzysztof Litwiński
Anglista, ekspert d/s nauki języków obcych


Dowiedz się, dlaczego nauka języka angielskiego może być zupełnie bezstresowa, szybka i skuteczna dla każdego (nawet, jeśli uważasz, że nie masz talentu do języków). Bezpłatna prezentacja czeka na Ciebie! Sprawdź www.SzybkiAngielski.pl

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze szkoły językowej?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze szkoły językowej?


Autor: BJ


W większości miast istnieje przynajmniej kilka stacjonarnych szkół językowych, dziesiątki prywatnych korepetytorów, a nawet firmy oferujące kursy językowe z dojazdem do klienta. Przy tak dużym wyborze dokonanie dobrego wyboru szkoły językowej nie jest łatwe. Na co zwrócić uwagę?


Podobnie jak w przypadku firm z innych branż gwarantem wysokiej jakości usług są zadowoleni klienci, dlatego przed dokonaniem wyboru warto zapytać znajomych o opinię o szkołach językowych, do których uczęszczali. Im więcej zadowolonych kursantów, tym lepiej. Ważne też jest to jak długo dana szkoła istnieje na rynku – im więcej dana placówka ma doświadczenia, tym lepsza będzie jakość świadczonych usług.

Najważniejsi w szkole są oczywiście lektorzy, bo to od nich zależy, czy nauka będzie efektywna i czy będziemy chętnie uczestniczyć w zajęciach. Dlatego koniecznie trzeba sprawdzić kwalifikacje nauczycieli. W przypadku lektorów polskojęzycznych absolutnym minimum jest dyplom ukończenia nauczycielskiego kolegium języków obcych, w przypadku tzw. „native speakerów”, powinni oni posiadać dyplom ukończenia studiów filologicznych lub certyfikat ukończenia kursu metodycznego nauczania języków obcych.

Kursy nie powinny odbywać się w zbyt dużych grupach. Aby nauka miała sens i przynosiła oczekiwane rezultaty, grupa nie powinna być większa niż 6-8 osób. Niedopuszczalne jest, aby w jednej grupie znalazły się osoby o różnych stopniach zaawansowania, dlatego przed podziałem na grupy szkoła powinna przeprowadzić testy poziomujące. Idealnym rozwiązaniem są kursy indywidualne, podczas których uwaga lektora skupiona jest na jednym kursancie przez cały czas trwania zajęć. W ostatnim czasie na Polskim rynku zaczęły pojawiać sie szkoły oferujące kursy języka angielskiego z dojazdem do klienta.

Kolejnym ważnym elementem jest cena całego kursu. Spora konkurencja na rynku sprawiła, że ceny są dużo niższe niż jeszcze kilka lat temu, szkoły oferują również coraz atrakcyjniejsze promocje, np. pierwsza lekcja gratis. Niestety niska cena często oznacza niską jakość świadczonych usług.

Podczas wybierania szkoły językowej warto również zwrócić uwagę na lokalizację szkoły, dostęp do miejsc parkingowych, godziny i częstotliwość zajęć, czy zaplecze techniczne szkoły (biblioteka, pomoce multimedialne).


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Dlaczego 75% dorosłych nie kończy kursów językowych?

Dlaczego 75% dorosłych nie kończy kursów językowych?


Autor: Krzysztof Litwiński


Statystyki - nie tylko polskie - mówią, że ok. 75% dorosłych, którzy rozpoczęli kurs językowy, przerwie go przed ukończeniem. Dowiedz się czemu i co możesz zrobić, aby statystyki nie dotyczyły Ciebie!


Sport samochodowy uważany jest za dyscyplinę wysokiego ryzyka. Statystycznie jednak, znacznie wyższym wskaźnikiem ryzyka obarczona jest nauka języków obcych... Aż 75% dorosłych nigdy nie kończy kursów językowych, które zaczyna. Większość przerywa naukę po 2-3 miesiącach, aby rozpocząć ją na nowo za jakiś czas - najczęściej zwykle na tym samym poziomie - nieumiejętności.

Po latach odchodzą do wniosku, że nauka kolejnego języka bardzo trudna. Albo, że potrzeba do tego jakichś szczególnych zdolności. Tymczasem gamoń, urodzony w w rodzinie alkoholików w Londynie czy Aberdeen, pomimo braku jakiegokolwiek wsparcia, uczy się swojego języka w kilkanaście miesięcy. Każdy z nas nauczył się też doskonale polskiego, który z uwagi na skomplikowaną gramatykę jest uważany za język trudny. Mimo to bardzo wielu Polaków uważa się za antytalenty językowe.

Jak to wytłumaczyć?

Wiedziony genialnym przeczuciem albo zrozumieniem Mark Twain powiedział kiedyś podobno, że “gdybyśmy uczyli się własnego języka w taki sposób, jak uczy się nas języków obcych, ani jeden człowiek na ziemi nie nauczyłby się mówić”...

Badania pokazują, że zapamiętujemy tym więcej, im więcej zmysłów uczestniczy w rejestrowaniu informacji. Tymczasem typowe szkolne strategie zapamiętywania, oparte głównie na czytaniu i słuchaniu, a więc wzroku i słuchu, pozwalają zapamiętać góra 20-30% danych. To mniej więcej trzy słówka na 10.

Mało?

Będzie gorzej, bo w ciągu kolejnych 4,5 miesięcy przeciętny człowiek zapomina 80% tego, co wcześniej zapamiętał. To zaś oznacza, że z tych 3 zapamiętanych słówek po 4,5 miesiąca zostaje nam w głowie tylko 0,6 - strzępek. Inaczej mówiąc, w tym samym czasie zapominamy 94 słówka na 100! To dlatego, szanowny czytelniku i czytelniczko, potrafiłeś ukończyć dwa fakultety i zrobić doktorat z chemii molekularnej, a poległeś na angielskim... To nie brak inteligencji. Po prostu nauka metodami, opartymi głównie na słuchaniu i czytaniu jest w przypadku języka skrajnie nieefektywna.

A zatem jak to się dzieje, że dzieci tak szybko się uczą?

Jak rzekomy antytalent językowy, po wyjeździe za granicę, w ciągu kilku miesięcy bez trudności opanowuje sztukę komunikacji w nowym języku? Bo oboje uczą się go INACZEJ niż zazwyczaj uczymy się w szkole czy na kursach językowych. Jak? O tym - następnym razem.


Pozdrawiam,

Krzysztof Litwiński
Accelerated Learning Systems Polska

SzybkiAngielski.pl - poznaj rewelacyjną nauki języków obcych Metodę Colina Rose!

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Nauka języków z zastosowaniem map myśli - słówka

Nauka Języków z Zastosowaniem Map Myśli - słówka


Autor: Marcin Kijak


Czy wiesz jak skutecznie uczyć się języków obcych? Poznaj kreatywne notatki i dowiedz się, jak łatwo wykorzystać je do nauki dowolnego języka obcego!


Mapy myśli używane są z powodzeniem przez miliony ludzi na całym świecie. Jest bardzo wiele zastosowań map myśli. Jednym z nich, jest nauka słówek w języku obcym. Rysując mapę myśli, znaczniej szybciej zapamiętujesz dany materiał i łatwiej możesz go powtórzyć. Technika którą przedstawię, wykorzystuje aktywne powtórki – najskuteczniejszy sposób uczenia się.

Krok 1. Zrób listę wszystkich słówek, których chcesz się nauczyć.

Krok 2. Stwórz kategorie tematyczne do słów, które wypisałeś. Np. Ubrania, zwierzęta, żywność, biznes, zakupy, etc.

Krok 3. Każda kategoria będzie główną gałęzią lub tematem mapy myśli. Jeśli słów jest dużo w danej kategorii (np. 30, 50), stwórz do nich oddzielne mapy. Jeśli mało, możesz zrobić wspólną mapę dla kilku kategorii.

W celu stworzenia nowej mapy, weź dużą (min. A4) kartkę papieru, ułóż poziomo i na środku narysuj obraz, symbol lub nazwę odzwierciedlającą temat (kategorię). Użyj w tym celu minimum 3 kolorów, aby pobudzić prawą półkulę. Dobrze, jeśli obraz będzie trójwymiarowy.

Jeśli tworzysz mapę myśli wspólną dla kilku kategorii, każdą z nich rysuj/pisz w oddzielnym kolorze.

Krok 4. Do każdej kategorii (lub tematu, jeśli to oddzielna mapa) zrób odgałęzienia i napisz słówko, którego się uczysz. Na odgałęzieniach ze słówkami, możesz zamieścić: słówko w języku obcym, tłumaczenie, wymowę i przykład użycia.

Przykład: z gałęzi żywność będą wychodziły odgałęzienia: nabiał, surówki, zupy, a z odgałęzienia nabiał: mleko, ser biały, ser żółty, twaróg, jogurt, etc.

Krok 5. Każde słówko narysuj w postaci graficznej i zamieść obok wyrazu. Jest to najważniejszy element tej techniki. Obrazki mogą być bardzo proste . Pamiętaj: tworzysz je aby skuteczniej się uczyć, a nie sprzedawać obrazy na aukcjach.

Krok 6. Teraz przerysuj Twoją mapę myśli, używający TYLKO OBRAZKÓW. Postaraj się odtworzyć strukturę całej mapy, bez użycia ani jednego wyrazu. Obydwie mapy myśli włóż do jednej koszulki w ten sposób, aby z jednej strony – była mapa obrazkowa, a z drugiej wraz ze słówkami.

Krok 7. Gdy nauczysz się słówek, powtarzaj je używając mapy z obrazkami. Czyli np. gdy drugiego dnia chcesz powtórzyć słówka z dnia poprzedniego, przeglądasz obrazkową mapę myśli i odtwarzasz słówka z pamięci. Gdy w trakcie powtórki nie możesz sobie przypomnieć któregoś ze słówek, zapisz na kartce.

Dopiero po odtworzeniu całej mapy, zobacz na mapie myśli ze słówkami jakie były znaczenia słówek, z którymi miałeś problem. Do tych słówek przywiąż szczególną wagę aby je zapamiętać. Najlepiej użyj technik pamięciowych.

Oto poznałeś właśnie jedną z najskuteczniejszych technik nauki nowego słownictwa. Początkowo, technika może Ci się wydawać skomplikowana. Ale zapewniam Cię, że po kilku-kilkunastu razach gdy ją zastosujesz, stanie się wyjątkowo łatwa i niezwykle skuteczna!


Pozdrawiam,
Marcin Kijak

PS.: Nauka języków obcych wcale nie musi być trudna! Poznaj odpowiednie strategie i zmień swoje efekty już dzisiaj!

SzybkaNaukaBlog.pl - największy blog o szybkiej nauce w Polsce!

SzybkiAngielski.pl - Poznaj już dziś Metodę Colina Rose i skróć czas nauki języka angielskiego

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Poznaj siedem skutecznych sposobów na błyskawiczną naukę języka obcego

Poznaj Siedem Skutecznych Sposobów na Błyskawiczną Naukę Języka Obcego


Autor: Marcin Kijak


Dowiedz się, jak szybko opanować język obcy i zamienić nudną naukę w zabawę! Poznaj siedem najlepszych metod, które zapewnią Ci doskonałe efekty!


Nauka języków obcych wcale nie musi oznaczać wielu godzin nudnego ślęczenia nad książkami! Taka metoda to strata Twojego cennego czasu i energii. Poznaj siedem pomysłów, jak szybko uczyć się języków obcych w łatwy i przyjemny sposób.!

Metoda 1: słuchanie nagrań

Słuchanie nagrań w języku obcym to jeden z najlepszych sposobów na przyswojenie wymowy. Pomyśl tylko: jak małe dziecko uczy się języka? Słucha rodziców i powtarza!

Aby wykorzystać ten sposób, możesz:
a) Słuchać mp3 podczas podróży do pracy, szkoły czy w przerwach
b) Słuchać radia w obcym języku, np. podczas pracy przy komputerze
c) Oglądać filmy w języku obcym z napisami, zamiast z polskim lektorem

Metoda 2: czytanie publikacji w języku obcym

Kup obcojęzyczne czasopismo czy książkę. Możesz to zrobić w Empiku lub przez Internet. Połącz swoje zainteresowania z nauką i czytaj tematy, które Cię fascynują!

Metoda 3: subskrypcja newsletterów i kursów mailowych

W Internecie są miliony stron w różnych językach, które oferują newsletter czy kurs internetowy. Znajdź coś, co Cię interesuje i zapisz się. W ten sposób masz częsty kontakt z językiem obcym.

Metoda 4: poznaj swoje otoczenie

Jeśli chcesz szybko przyswoić słówka codziennego użytku, kup karteczki post-it. Następnie rozejrzyj się po pokoju, w łazience czy w kuchni. Spisz wszystkie przedmioty które widzisz i znajdź ich tłumaczenie w słowniku. Napisz na oddzielnych kartkach słówko w języku obcym i przyklej do tych przedmiotów. Słówka „same wejdą Ci do głowy”!

Metoda 5: lista zakupów

Chodzisz czasem na zakupy? Lub ktoś z Twojej rodziny? To świetnie! Sprawdź w słowniku wszystkie rzeczy, które chcesz kupić i zrób z nich listę. Zabierz ze sobą wersję obcojęzyczną i kupuj, używając tej właśnie listy!

Metoda 6: Kurs interaktywny

Jeśli używasz komputera na co dzień, to wykorzystaj ten fakt! Zaopatrz się w interaktywne kursy lub zapisz się na takie w Internecie . Dzięki nim możesz m.in. powtarzać słowa i zdania za lektorem a następnie analizować swoją wymowę i poprawiać! Kursy takie są najczęściej ciekawe, posiadają gry językowe i scenki z życia codziennego.


Metoda 7: Surfowanie po Internecie

Lubisz czasem posurfować w Internecie? Czemu nie miałbyś tego robić w języku obcym? Ucząc się angielskiego, szukaj potrzebnych Ci informacji właśnie w tym języku! Wejdź na obcojęzyczny czat czy forum, zapisz się do portalu społecznościowego w języku, którym się uczysz! W ten sposób pozyskujesz ciekawe informacje, poznajesz ludzi i kulturę języka!

Ucz się, baw i rozwijaj!

Marcin Kijak


MKBE.pl - Darmowe Kursy Internetowe

SzybkiAngielski.pl - poznaj metodę Colina Rose!

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Nie popełniaj tych błędów a szybko nauczysz się angielskiego

Nie popełniaj tych błędów a szybko nauczysz się angielskiego


Autor: Marek Boczarski


Czy wiesz jakie są najczęstsze błędy popełniane przez uczących się języka angielskiego? Dowiedz się jakie błędy musisz wyeliminować aby uczyć się angielskiego znacznie szybciej i mówić swobodnie? Poniżej przedstawiam 5 najważniejszych błędów popełnianych podczas nauki angielskiego.


1. Skupianie się na gramatyce
To jest największy i najczęściej popełniany błąd. Badanie wykazały, że uczenie się gramatyki tak naprawdę opóźnia naukę płynnego mówienia po angielsku. Dlaczego? Ponieważ angielska gramatyka jest zbyt złożona aby starać się zapamiętać wszystkie reguły i używać ich logicznie w trakcie rozmowy, natomiast mówiony język angielski jest na to za szybki.

Nie masz wystarczająco czasu aby myśleć, pamiętać setki zasad gramatycznych, wybrać właściwą i w końcu użyć jej w rozmowie. Twoja logiczna lewa półkula mózgu nie jest w stanie tego zrobić. Musisz uczyć się gramatyki intuicyjnie i nieświadomie, tak jak dzieci. Osiągniesz to słuchając dużo poprawnej angielskiej gramatyki. W ten sposób twój mózg stopniowo i automatycznie nauczy się właściwie używać angielskiej gramatyki.

2. Wymuszanie mówienia
Zarówno uczący się angielskiego jak i ich nauczyciele starają się wymusić szybkie mówienie po angielsku - zanim uczeń jest na to gotowy. W rezultacie większość uczniów mówi bardzo wolno, są bardzo niepewni i ich mowa jest daleka od płynności. Zmuszanie się do jak najszybszego mówienia jest wielkim błędem. Skup się na słuchaniu angielskiego i bądź cierpliwy. Mów tylko gdy jesteś na to gotowy, kiedy przychodzi Ci to łatwo i naturalnie. Do tego czasu nigdy nie zmuszaj się do mówienia.

3. Uczenie się tylko podręcznikowego angielskiego

Niestety większość uczących się angielskiego uczy się tylko bardzo formalnego języka, który jest w podręcznikach używanych w szkołach. Problem w tym, że Anglicy czy Amerykanie nie używają tego typu języka w większości sytuacji.

Rozmawiając z przyjaciółmi, rodziną czy współpracownikami posługują się oni swobodnym angielskim, który jest pełen idiomów i slangu. Aby móc rozmawiać z Anglikami lub Amerykanami nie możesz polegać na podręcznikach, musisz za to uczyć się prawdziwego angielskiego.

4. Staranie się być perfekcyjnym

Uczniowie i nauczyciele bardzo często skupiają się na błędach. Martwią się popełnianymi błędami i cały czas próbują je poprawiać. Denerwują się kiedy popełniają błędy i dlatego próbują mówić perfekcyjnie. Jednak nikt nie jest perfekcyjny. Anglicy robią błędy cały czas. Ty też będziesz je popełniać. Zamiast skupiać się na negatywach - skup się na komunikacji.

Twoim celem nie jest "perfekcyjne" mówienie po angielsku. Powinieneś uczyć się angielskiego aby przekazywać informacje, idee i uczucia w jasny i zrozumiały sposób. Dlatego skup się na swobodnej komunikacji. Myśl o pozytywnej stronie swojej nauki, a nie o błędach i trudnościach. Z czasem Twoje błędy poprawią się automatycznie.

5. Poleganie na szkołach językowych
Większość uczniów całkowicie polega na nauce w szkole. Myślą oni, że nauczyciel i szkoła są odpowiedzialni za ich postęp i sukces w nauce. Ale to nie jest prawdą. Tylko Ty, uczący się angielskiego jesteś zawsze odpowiedzialny. Dobry nauczyciel może pomóc, ale ostatecznie sam musisz być odpowiedzialny za własną naukę.

Musisz znaleźć dobre materiały i skuteczne lekcje angielskiego. Powinieneś słuchać i czytać każdego dnia. Naucz się radzić sobie z emocjami aby zachować wysoką motywacją i energię. Musisz być pozytywny i optymistyczny. Żaden nauczyciel nie sprawi, że nauczysz się angielskiego. Tylko Ty możesz to zrobić!

Powyższe błędy są bardzo powszechne, ale dobra wiadomość jest taka, że możesz je poprawić. Kiedy przestaniesz popełniać te błędy, zmienisz sposób w jaki uczysz się angielskiego. Będziesz uczyć się szybciej. Zaczniesz lepiej mówić po angielsku. Nauka angielskiego będzie Ci sprawiać przyjemność. Pamiętaj, że wszystko zależy od Ciebie! Powodzenia!


Jeśli chcesz dowiedzieć się jak uczyć się angielskiego skutecznie to zapraszam na www.angielski4u.com gdzie poznasz specjalne lekcje angielskiego i możesz zacząć naukę zapisując się na darmowy kurs angielskiego online.

Marek Boczarski

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Czy wiesz jak uczyć się angielskiego skutecznie?

Czy wiesz jak uczyć się angielskiego skutecznie?


Autor: Marek Boczarski


Język angielski jest językiem używanym w każdej części świata przez miliony ludzi. Umiejętność płynnego mówienia po angielsku jest niezbędna dla tych, którzy chcą robić karierę w międzynarodowych korporacjach. Wszyscy którzy chcą dowiedzieć się jak uczyć się angielskiego powinni skorzystać z poniższych technik skutecznej nauki.


Słuchaj mówionego języka: Dzieci są świetne w nauce nowego języka. Uczenie się w ten sam sposób jak one jest jedną z najlepszych metod nauki. Dzieci uważnie słuchają jak inni mówią, w ten sposób słyszą te same słowa i frazy wielokrotnie, a po jakimś czasie zaczynają mówić używając je. Na początku ich mowa nie brzmi poprawnie, ale pozwala im na coraz lepszą komunikację z dorosłymi. W ten sam sposób dla każdego uczącego się języka obcego dobre jest przebywanie w otoczeniu ludzi używających tego języka. Intensywne słuchanie bardzo pomaga w szybkim rozumieniu języka, a umiejętność mówienia przychodzi później.

Czytaj książki i gazety: Materiały pisane są bardzo pomocne w nauce poprawnego użycia gramatyki oraz właściwego formułowania zdań po angielsku. Czytanie oczywiście jest najlepszym sposobem na poszerzenie angielskiego słownictwa. Najlepiej jest czytać materiały, które w większości rozumiemy bo wtedy napotykając nieznane słowa możemy domyślić się ich znaczenia z kontekstu. W przypadku trudniejszych słów należy sprawdzać ich znaczenie w słowniku.

Słuchaj angielskich piosenek:
Jak uczyć się angielskiego z przyjemnością? Słuchając swoich ulubionych piosenek. Ludzie szczególnie łatwo zapamiętują tekst który jest połączony z muzyką. Dlatego bardzo dobrym pomysłem jest wykorzystanie anglojęzycznych piosenek do nauki angielskiego. Najlepiej słuchać swoich ulubionych piosenek i starać się wychwycić jak najwięcej słów. Później dobrze jest przetłumaczyć sobie lub znaleźć tłumaczenie całego tekstu. Słuchając wielokrotnie piosenek i znając ich tekst w naturalny sposób zapamiętujemy całe angielskie zwroty, które potem możemy wykorzystać w rozmowie.

Zacznij mówić po angielsku: Kiedy uczysz się języka musisz przełamać swój wstyd lub strach i zacząć mówić po angielsku nawet jeśli Twój angielski jest daleki od doskonałości. Nie przejmuj się, że robisz błędy. Próbując mówić nabierasz pewności w używaniu języka i każda kolejna próba będzie przybliżała Cię do opanowania języka angielskiego. Na pewnym etapie dobrym ćwiczenie jest próba rozmowy telefonicznej po angielsku. Jest to trudniejsze niż normalna rozmowa, gdyż nie możemy się posiłkować gestami i mimiką.

Oglądaj angielską telewizję: To kolejna dobra metoda nauki ponieważ jednocześnie widzisz i słyszysz w jaki sposób ludzie mówią po angielsku. Oglądając programy dotyczące dziedziny która Cię interesuje, wielokrotnie słyszysz to samo słownictwo dlatego jesteś w stanie szybciej się go nauczyć. Jeśli masz taką możliwość włącz zapis tekstowy tego co jest mówione w telewizji. W ten sposób możesz łatwiej rozróżniać słowa wymawiane podobnie jednak mające różne znaczenie i pisownię.

Nagrywaj swój własny głos: Pozwoli Ci to słyszeć w jaki sposób mówisz po angielsku. Jest to doskonały sposób na ćwiczenie wymowy angielskiej. Jeśli słuchasz lekcji angielskiego nagraj się mówiącego fragment lekcji. Później porównaj sposób w jaki mówisz do wymowy z lekcji. Pozwoli Ci to wychwycić i eliminować wszelkie błędy. Nagrywanie się pozwoli Ci oswoić się z mówieniem po angielsku, co ułatwi Ci rozmawianie z innymi.

Obecna sytuacja na świecie, rozwój internetu i globalizacja powodują, że rośnie znaczenie angielskiego jako języka międzynarodowej komunikacji. Aby w pełni wykorzystać swój potencjał i mieć szansę w szybko zmieniającym się świecie musisz nauczyć się angielskiego. Powyższe wskazówki pozwolą Ci uczyć się w taki sposób aby przyswoić język angielski w naturalny sposób. Teraz kiedy już wiesz jak uczyć się angielskiego znajdź dobre lekcje angielskiego i wykorzystuj każdą okazję na słuchanie, czytanie i mówienie po angielsku.


Jeśli chcesz dowiedzieć się jak poprawić znajomość angielskiego to zapraszam na www.angielski4u.com gdzie poznasz specjalne lekcje angielskiego i możesz zacząć naukę zapisując się na darmowy kurs angielskiego online.

Marek Boczarski

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Jak skutecznie nauczyć się języka obcego?

Jak skutecznie nauczyć się języka obcego?


Autor: Jolanta Valentin


Poznaj sposoby na szybszą naukę języka obcego. Dowiedz się skąd brać pomoce. W artykule znajdziesz 4 punkty, dzięki którym Muhamed Mesic opanował 56 języków obcych!


Jak nauczyć się języka szybko i skutecznie?

To pytanie zadaje sobie wielu uczniów i studentów oraz osób, którym zależy na szybkim opanowaniu języka obcego. Części z nas wydaje się, że aby poznać dobrze język obcy konieczne jest wyjechanie do kraju danego języka. Znam jednak osoby, które władają językiem obcym na poziomie potrzebnym do prowadzenia rozmów biznesowych, pomimo tego, że nigdy nie były w Rosji, czy Niemczech.

Obecnie dysponujemy możliwościami, jakich jeszcze kilka lat temu nie było. Mamy możliwość nauczenia się języka nawet nie wychodząc z domu.

Co robić, by nauka przyniosła jak najlepsze efekty?

1. Znaleźć czas na język. Muhamed Mesic, który włada 56 językami korzysta z każdej wolnej chwili. Słucha języków obcych jadąc samochodem. Kiedy czyta wiadomości robi to w kilku różnych językach. Słucha muzyki z różnych krajów.

2. Robi to z pasją. Każdy kolejny język, którego się uczy jest dla niego ważny. Zawsze ma powód, by uczyć sie języków. Ostatnio zachwycił się muzyką z kraju, którego języka jeszcze nie znał. Postanowił, że chce do tego stopnia opanować ten język, by rozumieć słowo śpiewane. Dzięki temu, że robi to z pasją nie odrywa się szybko od nauki i uczy sie tak długo, aż osiągnie zamierzony sukces.

3. Korzysta ze zdobyczy nowych technologii. Muhamed uczy się w sposób nietradycyjny. Bardzo ważny dla niego jest kontakt z językiem obcym w oryginale. To dlatego uczy się poprzez youtube. Ucząc się języka masz do dyspozycji internet, a w nim strony z już wyszukanymi filmikami i tekstami, np. w języku rosyjskim. Poprzez słuchanie języka w oryginale przyzwyczaisz się do jego prawidłowego brzmienia. I kiedy wyjedziesz za granicę łatwiej CI będzie zrozumieć tamtejszych mieszkańców. Uzupełnienie tradycyjnej nauki języka o nowe zdobycze techniki pozwoli Ci szybciej opanować nowy język.

4. Ćwiczenie czyni mistrza. Im częściej będziesz posługiwać się językiem obcym, tym lepiej będziesz go znać. W szkołach nauczyciele koncentrują się na błędach. Powoduje to, że uczniowie, nawet po kilku latach nauki boją się zacząć mówić po rosyjsku. Cały czas nie chcą popełnić błędu.Tymczasem nie używanego języka zapomina się bardzo szybko. Ważne jest, by mówić jak najwięcej. Na początku każdy robi błędy. To jest naturalne. Im częściej będziesz szukać możliwości do używania języka, tym lepiej będziesz go poznawać. To dzięki używaniu języka wzbogacisz swoje słownictwo, nabierzesz prędkości w mówieniu. Z czasem opanujesz język obcy do tego stopnia, że uznasz iż czas na nowy język ;)

życzę Ci powodzenia,

Jolanta


Jolanta Valentin http://kobieta-sukcesu.informativo.pl

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

niedziela, 23 sierpnia 2015

Jak pokonać trudności i nauczyć się angielskiego

Jak pokonać trudności i nauczyć się angielskiego


Autor: Marek Boczarski


Okresy szybkiej i wolnej nauki są naturalnymi elementami procesu nauki języka obcego. Jest to normalne w czasie nauki, że na początku robimy duże postępy, a później przychodzi czas bez wyraźnych wyników. Mimo że ciągle się uczymy wydaje nam się, że nie daje to żadnych efektów. Dowiedz się jak radzić sobie z tym problemem.


Jest to jedna z trudności, którą napotykają wszyscy chcący nauczyć się języka angielskiego. Kiedy nie czujemy postępu w nauce możemy czuć się sfrustrowani. Może to obniżyć naszą motywację. Dlatego musimy być gotowi na okresy nauki bez wyraźnych postępów. Musimy wiedzieć jak poradzić sobie z tym problemem, co robić kiedy taki czas nadejdzie. Ponieważ wielu ludzi frustruje się nie widząc efektów i w końcu rzuca naukę. Myślą oni, że nigdy nie będą mogli nauczyć się angielskiego.

To przyjemne i ekscytujące uczyć się czegoś bardzo szybko, ale musimy również nauczyć się radzić sobie z trudnymi okresami. Dobrze jest mieć wysoko postawione cele i do nich dążyć, ale musimy również polubić okresy kiedy po prostu uczymy się bez widocznego postępu. Musimy być cierpliwi ponieważ badania pokazują, że w tym czasie tak naprawdę uczymy się bardzo szybko. Nasz mózg przyswaja wiele nowych informacji, nie jest tylko gotowy aby to pokazać. Wewnątrz naszego mózgu powstaje wiele nowych połączeń. W tym czasie uczymy się bardzo szybko, dzieje się to jednak podświadomie. Dlatego nie możemy powiedzieć czego się nauczyliśmy i nie umiemy jeszcze tego użyć.

Więc, na przykład w nauce angielskiego w czasie takich okresów czujemy jakbyśmy niczego się nie uczyli, ale powinniśmy ciągle czytać i słuchać angielskiego. Podświadomie nasz mózg coraz lepiej rozumie gramatykę i słownictwo, a także przyswaja angielską wymowę. Jednak istnieje opóźnienie pomiędzy rozumieniem a używaniem. Na przykład, nasze zrozumienie angielskiego będzie się poprawiało szybko, a umiejętność mówienia nie. Możemy czuć się sfrustrowani i zniechęceni. Przytrafia się to wielu ludziom uczącym się angielskiego.

Musisz sobie zaufać w czasie trudnych okresów. Jeśli będziesz używać właściwej metody nauki, jeśli będziesz korzystać z dobrego kursu angielskiego, podświadomie będziesz uczyć się bardzo szybko. Będziesz rozumieć coraz więcej, ale będzie istnieć opóźnienie pomiędzy Twoją podświadomą nauką, a poprawą Twojej umiejętności mówienia po angielsku. Potrwa to około sześć miesięcy aby ta podświadoma nauka przerodziła się w płynne mówienie po angielsku. Stanie się to automatycznie i bez wysiłku.

Czerp przyjemność z nauki, nie tylko z wizji końcowego sukcesu. Bardzo ważne jest abyśmy mieli wysoko postawione cele do których dążymy, bo to motywuje nas do nauki. Jednak równie ważne jest aby uczyć się w sposób, który sprawia nam przyjemność i satysfakcję. Ponieważ jeśli Twoim celem jest mówić płynnie po angielsku, ale nie znosisz sposobu w jaki się uczysz, w końcu przerwiesz naukę i nigdy nie osiągniesz sukcesu.

Każdego dnia powinieneś cieszyć się nauką, powinieneś lubić czytać i słuchać angielskich lekcji. Dlatego musisz znaleźć interesującą i inspirującą metodę nauki angielskiego. Aby podtrzymać zainteresowanie nauką musisz czytać i słuchać ciekawych historii. Nie używaj nudnych dialogów i podręczników. Spróbuj znaleźć tematy i informacje, które będą użyteczne i interesujące dla Ciebie. W ten sposób będziesz cieszyć się nauką angielskiego. Będziesz skupiać się na treści, nie na nauce języka, w ten sposób będziesz uczyć się angielskiego automatycznie.

Jeśli używasz dobrej metody nauki angielskiego, Twój postęp będzie automatyczny i wkrótce zaczniesz mówić lepiej. Rolą nauczyciela jest aby sprawić, że nauka będzie interesująca, przyjemna i inspirująca. Dobry nauczyciel powinien dobrać tematy, które są dla Ciebie wartościowe i mogą pomóc Ci w życiu, nie tylko w nauce angielskiego. Ponieważ im bardziej interesujące będą tematy lekcji a historie ciekawe i zabawne, tym bardziej będziesz cieszyć się nauką angielskiego. Będziesz uczyć się ponieważ będzie to przyjemne i interesujące.

Oto co powinieneś zrobić. Aby osiągnąć swój cel musisz znaleźć dobry kurs angielskiego, który będzie interesujący i użyteczny dla Ciebie. Nauka angielskiego musi Cię cieszyć. Kiedy szukasz materiałów do czytania, znajdź artykuły z dziedziny, która Cię interesuje. Jeśli Twój poziom nie pozwala Ci na czytanie takich tekstów, sięgnij po zabawne historyjki, łatwe opowiadania, nawet książki dla dzieci są świetne do nauki języka. Nie używaj natomiast nudnych podręczników ze sztucznymi dialogami. To bardzo ważne, upewnij się że cieszysz się nauką angielskiego każdego dnia. W ten sposób Twoja motywacja do nauka będzie cały czas silna, a co za tym idzie bez wysiłku opanujesz angielski.


Jeśli chcesz dowiedzieć się jak poprawić znajomość angielskiego to zapraszam na www.angielski4u.com gdzie poznasz specjalne lekcje angielskiego i możesz zacząć naukę zapisując się na darmowy kurs angielskiego online.

Marek Boczarski

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Jak nauczyć się angielskiej wymowy

Jak nauczyć się angielskiej wymowy


Autor: Marek Boczarski


Angielska wymowa i akcent mogą być trudne dla nieanglojęzycznych uczniów. Jednak opanowanie poprawnej angielskiej wymowy jest bardzo ważne. Perfekcja nie jest konieczna, ale zrozumiała wymowa tak. Tak naprawdę nie ma znaczenia jak dobra jest Twoja gramatyka angielska i słownictwo jeśli nikt nie może Cię zrozumieć.


Więc jak możesz poprawić angielską wymowę? Polecam następujące kroki:

1. Ustal bardzo dokładnie rezultat jaki chcesz osiągnąć.
Aby poprawić swoją wymowę musisz mieć bardzo konkretnie sprecyzowany cel, do którego dążysz. Ogólne cele takie jak "Chcę mieć lepszą wymowę angielską" nie mają mocy. Potrzebujesz bardziej dokładnego celu. Na przykład wybierz swojego ulubionego amerykańskiego aktora lub aktorkę i postanów, że chcesz mówić po angielsku tak jak oni. Twój cel może brzmieć, "Będę mówić dokładnie tak jak George Clooney". Taki cel ma większą moc ponieważ jest bardzo sprecyzowany.

2. Wybierz termin kiedy zrealizujesz swój cel.
Wyznaczanie sobie celów nie ma mocy jeśli nie ustalisz terminu, do którego chcesz osiągnąć swój cel. Musisz wybrać konkretną datę, do której opanujesz angielską wymowę. Dlatego twój cel może wyglądać, "Będę mówił po angielsku dokładnie tak jak George Clooney do 15 czerwca 2011 roku".

3. Znajdź jak najwięcej korzyści wynikających z opanowania poprawnej angielskiej wymowy.
Jak mówi Anthony Robbins, "jeśli potrafisz znaleźć wystarczająco dużo "dlaczego", będziesz również umieć znaleźć "jak". Innymi słowy, jeśli jesteś zmotywowany to znajdziesz sposób aby osiągnąć to co chcesz. Motywacja (psychologia) jest ważniejsza niż metoda nauki angielskiego. Nie wystarczy posiadać cel. Musisz sprawić aby Twój cel był silny emocjonalnie. Musisz mieć ważne powody aby go osiągnąć. Najlepiej całą listę powodów. Wyobraź sobie wszystkie korzyści jakie osiągniesz posiadając doskonałą wymowę angielską. Wyobraź sobie również wszystkie problemy jakie wynikną jeśli nie uda Ci się osiągnąć swojego celu.

Twoja lista może zawierać:
- dostanę świetną pracę i zarobię mnóstwo pieniędzy ponieważ mówię po angielsku bardzo wyraźnie!
- spotkam piękne dziewczyny z zagranicy, będę mógł się z nimi umawiać na randki ponież mój mówiony angielski będzie fantastyczny!
Najważniejsze jest aby znaleźć powody do nauki, które są bardzo ważne dla Ciebie. Wyobrażaj sobie najlepsze możliwe warianty jakie mogą się zdarzyć!

4. Podejmij intensywne działania.
Masz dokładnie sprecyzowany cel jeśli chodzi o poprawną angielską wymowę. Ustaliłeś termin, do kiedy go osiągniesz. Masz też listę powodów, dla których chcesz mówić zrozumiale po angielsku. Teraz jest czas na podjęcie działania. Stwórz sobie plan akcji do wykonania aby nauczyć się poprawnej wymowy.

Oto co proponuję:
Kup lub porzycz kilka filmów ze swoim ulubionym aktorem lub aktorką. Każdego dnia oglądaj jedną scenę z filmu. Puszczaj sobie tą scenę kilka razy z napisami... i słuchaj uważnie intonacji aktora (podnoszenie i opadanie głosu, rytm wypowiedzi). Następnie przewiń i puść tylko jedno zdanie. Zatrzymaj i naśladuj mowę aktora. Naśladuj wszystko dokładnie. Skopiuj rytm, głośność, przerwy i emocje w głosie. Powtórz też gesty aktora. Ruszaj swoim ciałem dokładnie tak samo jak on lub ona. Naśladuj mimikę ich twarzy a nawet postawę ich ciała. Pamiętaj, że Twoim celem jest wyglądać, zachowywać się i mówić dokładnie tak jak oni. Ucz się tym systemem przez 20-30 minut każdego dnia.

5. Oceń i świętuj.
Po kilku miesiącach uczenia się w ten sposób jest czas aby się ocenić. Włącz scenę z filmu z Twoim aktorem. Następnie zatrzymaj i powtórz mowę aktora jednocześnie nagrywając to co mówisz. Nagraj się mówiąc to samo co aktor w wybranej scenie. Teraz przewiń nagranie i włącz go. Włącz też scenę z filmu. Posłuchaj obydwu nagrań jednocześnie i zdecyduj jak blisko jesteś do wymowy aktora. Zauważ jakie są różnice w Twojej wymowie od tego jak mówi aktor. Wychwyć też co robisz dobrze. Użyj tej oceny aby zmodyfikować to na co musisz zwrócić uwagę... i kontynuj naukę tym systemem.

Kiedy Twój końcowy termin nadejdzie, a Ty odniesiesz sukces nie zapomnij świętować! Poszalej! Wypełnij się ekscytacją i pozytywnymi emocjami. To zwiększy Twoją motywację i pomoże Ci podnieść umiejętności kiedy postanowisz osiągnąć kolejny cel w nauce angielskiego. W mojej opinii to jest metoda jak poprawić angielską wymowę w najbardziej skuteczny, przyjemny i wydajny sposób.


Jeśli chcesz dowiedzieć się jak nauczyć się angielskiego to zapraszam na www.angielski4u.com gdzie poznasz specjalne lekcje angielskiego i możesz zacząć naukę zapisując się na darmowy kurs angielskiego online.

Marek Boczarski

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Jak uczyć się angielskiego na emigracji i nie tylko

Jak uczyć się angielskiego na emigracji i nie tylko


Autor: Marek Boczarski


Przeprowadziłeś się do jednego z miast w Wielkiej Brytanii i teraz jak najszybciej chcesz mówić dobrze po angielsku. Chcesz nauczyć się angielskiego, aby dostać lepszą pracę lub poznać nowych ludzi. Wiesz jak ważne dla Ciebie jest, aby poprawić swój angielski. Musisz tylko dowiedzieć się jak uczyć się angielskiego.


Nauczyć się języka obcego jest bardzo trudno. Długie godziny nauki i determinacja są potrzebne, jeśli chcesz mówić po angielsku tak, aby inni Cię rozumieli. Kiedy ludzie mówią do Ciebie po angielsku albo oglądasz angielską telewizję, patrz na usta mówiących i staraj się naśladować ruchy ich ust. Musisz nauczyć się rytmu angielskiego. Powtarzaj co usłyszysz i staraj się imitować intonację.

W czasie nauki, mówienie powoli i wyraźnie po angielsku pomaga nauczyć się właściwego rytmu języka. Język polski ma zupełnie inny rytm mówienia niż angielski, dlatego musisz opanować intonację angielską, aby mówić zrozumiale po angielsku. W słownikach można znaleźć jak powinno wymawiać się każdy wyraz, dlatego posiadanie dobrego słownika jest kluczowe.

Dobrym pomysłem jest zrobienie sobie listy słów, z którymi masz problem. Kiedy rozmawiasz ze znajomym Anglikiem możesz poprosić go, aby nauczył Cię prawidłowo wymawiać słowa z Twojej listy. Stosowanie tej metody będzie miało dobry wpływ na Twoją szybkość nauki angielskiego.

Książki w formie nagrań lub specjalne angielskie lekcje do słuchania są świetnym sposobem nauki angielskiego. Najlepszym sposobem ich wykorzystania jest słuchanie nagrania, zatrzymywanie i nagranie własnego głosu powtarzającego właśnie usłyszane słowa. To bardzo skuteczna metoda nauki. Kiedy porównasz swój głos do wymowy osoby mówiącej w nagraniu będziesz w stanie wychwycić, które słowa wymawiasz nieprawidłowo.

Kolejnym dobrym sposobem poprawy angielskiego jest głośne czytanie po angielsku. Robiąc to używasz mięśni, które używają osoby mówiące po angielsku. Przez to wyrabiasz sobie te mięśnie i twoja wymowa angielska będzie się poprawiać. Wymawiaj wszystkie słowa dokładnie, a na pewno przyspieszysz swoją naukę. Nagrywając to, co mówisz masz szansę wyizolować wszystkie słowa, które są dla Ciebie trudne. Poświęć im więcej czasu, a Twoja wymowa będzie się szybko poprawiać.

Natychmiastowe rezultaty są niemożliwe w nauce języka obcego. Aby nauczyć się mówić po angielsku potrzeba czasu i pracy. Zapamiętaj, jeśli chcesz szybko nauczyć się angielskiego musisz przede wszystkim dużo słuchać, a także starać się jak najwięcej mówić. Jeśli masz angielskiego znajomego, z którym możesz rozmawiać po angielsku Twój postęp będzie znacznie szybszy. Teraz już wiesz jak uczyć się angielskiego. Pamiętaj tylko, że musisz mieć dużo cierpliwości, aby wytrwać i nie przestawać ćwiczyć. Odpowiednie metody nauki i duża liczba powtórek to klucz do sukcesu w nauce angielskiego.


Jeśli interesuje Cię skuteczna nauka angielskiego online to zapraszam na www.angielski4u.com gdzie poznasz specjalne lekcje angielskiego i możesz zacząć naukę zapisując się na darmowy kurs angielskiego online.


Marek Boczarski

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Nauka angielskiego przez internet za darmo!

Nauka angielskiego przez internet za darmo!


Autor: Szymon Maska


Chcesz w końcu nauczyć się tego języka? W tym artykule krótko omówię czym jest nauka angielskiego przez Internet za darmo i jak Ty możesz z tego skorzystać od zaraz!


Internet daje niesamowite możliwości – również w dziedzinie nauki angielskiego (i oczywiście innych języków także). Są to możliwości, o których osoby uczące się 20, a nawet 10 lat temu, nawet sobie nie śnili.

Zacznijmy je więc używać i tym samym znacząco uskutecznić i przyspieszyć naukę języków!

Co takiego daje ten Internet?

Przede wszystkim dostęp do milionów filmików, plików dźwiękowych i tekstowych w interesującym nas języku.

Jeszcze niedawno, aby posłuchać np. angielskiego wypowiadanego przez rodzimego mieszkańca Anglii bądź USA, trzeba było albo jechać do tych krajów, albo płacić za drogie kursy z tzw. native speaker’em.

Teraz masz do tego dostęp ZA DARMO i o każdej porze!

Jak z tego efektywnie skorzystać?

Jak powinna wyglądać tytułowa nauka angielskiego przez Internet za darmo?

Wejdź na youtube.com i poszukaj jakiś filmów po angielsku na temat, który Cię interesuje.

Powiedzmy że jest golf. Wpisz więc golf i wyświetlą Ci się filmiki na ten temat (jeśli nie wiesz jak brzmi po angielsku dziedzina która Cię interesuje, to nie bój się sprawdzić w słowniku ;).

Następnie po prostu włącz ten filmik i oglądnij go KILKA RAZY. Staraj się wtedy wyłapywać konkretne frazy i słówka.

Po tym jak obejrzysz jeden filmik kilka razy, to przejdź do następnego i tak dalej! ;)

Nie przejmuj się, gdy nic nie będziesz rozumiał – właśnie o to chodzi, że osłuchujesz się z danym językiem.

Po niedługim czasie, zaczniesz wyłapywać konkretne frazy i słowa. Czasem domyślisz się z kontekstu co znaczą, innym razem możesz skorzystać ze słownika – polecam darmowy translator Google – wpisz w wyszukiwarkę to znajdziesz bez problemu.

Co jest świetnego w tej metodzie?

Przede wszystkim to, że uczysz się robiąc to co lubisz! Jeśli interesuje Cię boks, to oglądasz filmiki o boksie, jeśli wiadomości ze świata, to wiadomości, itp.

Innym plusem jest osłuchanie z językiem w „prawdziwych warunkach”. Nie jest to nauczyciel lub lektor, który być może nigdy nie był w Anglii, chociaż uczy angielskiego…

I jeszcze innym plusem jest to, że uczysz się słownictwa, które jest używane na co dzień. Nie musisz nagle zapamiętywać wszystkich gatunków zwierząt, mimo to że nigdy ich w normalnej rozmowie nie wymienisz!


Chcesz dzisiaj dowiedzieć się, jak możesz błyskawicznie zapamiętywać słówka obce? Sprawdź teraz DARMOWY RAPORT! Kliknij http://www.uczsieszybko.pl/darmowy.html

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Czy wiesz jak uczyć się angielskiego?

Czy wiesz jak uczyć się angielskiego?


Autor: Marek Boczarski


Umiejętność mówienia po angielsku jest ważniejsza niż umiejętność czytania lub pisania i jest niezbędna, aby móc pewnie posługiwać się językiem angielskim. Dlatego podczas nauki języka angielskiego należy położyć nacisk na naukę mówienia. Jak więc uczyć się angielskiego, aby móc swobodnie mówić po angielsku?


Istnieje kilka podstawowych sposobów wykorzystujących skuteczne techniki i metody, przy pomocy których można poprawić mówienie po angielsku. Aby ułatwić sobie naukę angielskiego należy zacząć od nauki zasad angielskiej gramatyki. Znajomość angielskiej gramatyki nie tylko pomoże prawidłowo formułować zdania po angielsku, ale również pomoże przyspieszyć naukę w dalszej fazie eliminując niepotrzebne pomyłki. Lekcje gramatyki angielskiej są dla wielu nudne. Aby temu zaradzić masz dwa wyjścia, albo z determinacją przebrniesz przez lekcje gramatyki uznając, że są one Ci niezbędne do swobodnego i prawidłowego mówienia po angielsku, albo znajdziesz metodę nauki angielskiego, która uczy gramatyki w bardziej twórczy sposób wykorzystując nagrania i specjalnie skonstruowane historie. Na szczęście obecnie istnieją bardzo skuteczne metody nauki angielskiego, więc masz wybór w tym temacie.

Kiedy już opanujesz podstawy następny krok to zacząć mówić po angielsku. Najlepszym sposobem na przyswojenie języka angielskiego jest mówienie i słuchanie angielskich konwersacji tak często jak to możliwe. Jest to bardzo trudne dla wielu ludzi na początku, aby przełamać się i zacząć mówić po angielsku, ponieważ trudno jest stawiać się w niekomfortowej sytuacji. Jeśli jednak pokonasz pierwszy opór i zaczniesz rozmawiać po angielsku stanie się to dla Ciebie łatwiejsze, a po jakimś czasie będziesz to robić bez świadomego wysiłku ze swojej strony.

Jednym ze sposobów na poprawienie angielskiego jest spotykanie się z ludźmi, którzy mówią po angielsku lepiej od Ciebie. Mogą to być Twoi znajomi lub szkolni koledzy, możesz również poznać ludzi przez Internet, którzy podobnie jak Ty są zainteresowani nauką angielskiego. Swobodne spotkania towarzyskie są świetną okazją do mówienia i słuchania angielskiego, gdyż jesteś wówczas zrelaksowany i na luzie, co sprzyja szybszej nauce języka. Nie martw się tym, że robisz błędy, lecz ciesz się możliwością rozmowy po angielsku. Po jakimś czasie będzie Ci coraz łatwiej mówić po angielsku. Swobodne rozmowy są najlepszą metodą na osiągnięcie płynności w angielskim.

Kiedy tylko masz możliwość włącz radio i słuchaj anglojęzycznych piosenek. Po jakimś czasie słowa piosenek będą dla Ciebie coraz bardziej zrozumiałe, co ułatwi Ci zrozumienie angielskiego również w czasie rozmów. Z czasem przekonasz się, że bierne słuchanie radia lub płyt pomaga Ci również łatwiej operować angielskim w codziennych sytuacjach.

Po opanowaniu gramatyki i kiedy czujesz się już pewniej mówiąc po angielsku powinieneś poświęcić czas na naukę prawidłowej wymowy angielskiej. Dobra angielska wymowa i akcent jest bardzo ważna, jeśli chcesz podnieść Twój angielski na wyższy poziom. Nauczenie się prawidłowej wymowy wymaga dużo cierpliwości i ćwiczeń, ale ta umiejętność jest niezbędna do pełnego opanowania języka angielskiego.

Pamiętaj, że każdy może nauczyć się dobrze mówić po angielsku. Potrzeba jednak poświęcenia, cierpliwości i chęci, aby mówić płynnie po angielsku, jeśli na razie znasz tylko kilka słów. Teraz już wiesz jak uczyć się angielskiego. Użyj tej wiedzy i znajdź sobie dobre lekcje angielskiego do słuchania lub partnera do rozmów i ćwicz tak często jak tylko możesz. Jeśli nie masz możliwości rozmawiać po angielsku, to w Internecie znajdziesz angielskie lekcje do słuchania w mp3. Istnieją darmowe kursy z plikami mp3 lub nawet video, a także bardziej zaawansowane kursy do kupienia. Teraz tylko od Ciebie zależy czy nauczysz się mówić po angielsku.


Jeśli interesuje Cię nauka angielskiego online za darmo to zapraszam na www.angielski4u.com gdzie poznasz specjalne lekcje angielskiego i możesz zacząć naukę zapisując się na bezpłatny kurs angielskiego online.

Marek Boczarski

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Co robić aby szybko nauczyć się mówić po angielsku

Co robić aby szybko nauczyć się mówić po angielsku


Autor: Marek Boczarski


Każdy, kto uczy się języka angielskiego chce osiągnąć biegłość w najkrótszym możliwie czasie. W takim razie, jakie czynniki są odpowiedzialne za sukces w nauce języka? Jak możesz przyspieszyć swój postęp?


Badania wykazały, że większość uczących się angielskiego ma problemy z nauką z powodów natury psychologicznej, a nie z powodu metody nauczania lub nauczycieli. Metody nauczania języka angielskiego oraz nauczyciele, którzy nas uczą są ważnym czynnikiem, ale jak powiedział Tony Robbins, nastawienie psychiczne ucznia odpowiada za 80% sukcesu. W takim razie metody nauki, szkoły, do których chodzisz, Twoi nauczyciele oraz książki, z których się uczysz stanowią tylko 20%.Wynika z tego, że czynniki psychologiczne takie jak motywacja, emocje, zarządzanie własnym czasem są znacznie ważniejsze w nauce języka obcego.

Uczniowie, którzy są entuzjastyczni i optymistyczni zawsze uczą się szybciej i w rezultacie osiągają sukces w nauce. Uczniowie o negatywnej mentalności mają niską motywację do nauki, przeważnie są pesymistyczni i czują, że są nie są dobrzy w angielskim. Myślą oni, że język angielski jest bardzo trudny. W wyniku tego nauka idzie im bardzo ciężko, w końcu ją przerywają i ostatecznie ponoszą porażkę, gdyż nigdy nie nauczą się mówić po angielsku.

Dlatego też bardzo istotne jest, aby wiedzieć jak wykorzystać swoje emocje w nauce. Musisz nauczyć się jak rozwinąć w sobie silne, entuzjastyczne nastawienie do angielskiego oraz jak je utrzymać abyś nie popadł w nudę i rutynę. Jeśli przyjmiesz silną, pozytywną postawę Twoja motywacja stanie się silniejsza i łatwiej osiągniesz swoje cele. Będziesz mógł mówić po angielsku płynnie i bez wysiłku.

Jeden z największych ekspertów w dziedzinie nauki języków obcych, Dr. Stephen Krashen z Los Angeles w czasie swoich badań odkrył, że czynniki psychologiczne są tak samo lub nawet bardziej ważne niż czynniki lingwistyczne. Z jego badan wynika, że emocje, odczucia do angielskiego, wpływ innych uczniów i znajomych decydują o tym czy uczący się osiągnie sukces i opanuje język angielski czy nie.

Dlatego aby opanować swoje emocje i uczyć się angielskiego skutecznie musisz stworzyć rytuał, który będziesz powtarzać każdego dnia. Rytuał ten pomoże Ci czuć się lepiej, podnieść Twoją motywację i przez to szybciej uczyć się angielskiego. Każdego dnia po obudzeniu się musisz wprowadzić się w bardzo pozytywny i energetyczny stan. W tym stanie będziesz czuć się świetnie i przez to będziesz uczyć się angielskiego bardzo szybko.

Jak wejść w taki stan emocjonalny? To całkiem proste. Włącz swoją ulubioną muzykę. Następnie zacznij się ruszać w rytm muzyki, uśmiechaj się, zacznij nawet krzyczeć, jeśli możesz. Jeśli będziesz to robić przez 5 minut poczujesz się naenergetyzowany. Teraz jest czas, aby zacząć naukę angielskiego. Najlepiej, jeśli uczysz się słuchając nagrań z lekcjami. Pamiętaj, aby wciąż się ruszać, kiedy słuchasz lekcji angielskiego. W ten sposób utrzymasz swoją wysoką energię.

Taki sposób nauki angielskiego znacznie się różni od metod używanych w tradycyjnych szkołach, gdzie uczeń musi siedzieć nieruchomo przez cały czas. Aby mieć szanse na sukces w nauce angielskiego musisz wybrać właściwą metodę nauki. Najlepsze są metody pozwalające ruszać się w czasie nauki. Na przykład znajdź lekcje angielskiego w postaci nagrań i słuchaj ich, kiedy idziesz na spacer lub pobiegać. Tym sposobem masz szansę na rozwój swojego ciała i umysłu w tym samym czasie. Ta kombinacja pomoże Ci opanować angielski bardzo szybko.


Jeśli interesuje Cię nauka angielskiego online za darmo to zapraszam na www.angielski4u.com gdzie poznasz specjalne lekcje angielskiego i możesz zacząć naukę zapisując się na darmowy kurs angielskiego online.

Marek Boczarski

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Effortless English - można uczyć sie angielskiego szybko i skutecznie

Effortless English - można uczyć sie angielskiego szybko i skutecznie


Autor: Marek Boczarski


Edukacja na całym świecie przeżywa kryzys. Szkoły w większości krajów zabijają w uczniach naturalną chęć do nauki. Większość szkół używa nudnych podręczników, testów, współzawodnictwa, ocen, skomplikowanych zasad gramatycznych i nudnych lekcji sprawiając, że nauka staje się męczarnią dla większości uczniów.


Uczniowie uczą się mówić po angielsku latami lecz wciąż nie mają płynności i pewności w używaniu angielskiego. Szkoły sprawiają, że są znudzeni, zestresowani i zmęczeni. Z każdym rokiem stają się bardziej sfrustrowani.

Wszyscy rodzimy się z naturalną zdolnością do nauki. Jako dzieci kochamy uczyć się nowych rzeczy. Jesteśmy ciekawi. Niestety szkoły zabijają naturalną radość uczenia się. Sprawiają, że nauka staje się nudna, stresująca i nieskuteczna.

The Effortless English Club jest wspólnotą internetową zrzeszającą ludzi z całego świata chcących mówić po angielsku płynnie i automatycznie. W EE Club uczymy się w zupełnie inny sposób niż w większości szkół. Naszym celem jest aby nauka była znów przyjemnością i dawała ludziom radość. Chcemy sprawić aby uczenie się było zabawne, pełne pasji, przyjacielskie, skuteczne i pozwalające nawiązywać bliższe więzi między ludźmi.

Wierzymy, że razem możemy zmienić sposób nauki angielskiego i nie tylko. Chcemy pokazać ludziom lepszy i skuteczniejszy sposób nauki. Pomagamy naszym członkom mówić pewnie po angielsku. Chcemy aby osiągnęli sukces w angielskim, bo to otwiera przed nimi możliwość podróżowania lub studiowania za granicą. Niektórzy mogą dostać lepszą pracą ze względu na swoją dobrą znajomośc angielskiego lub będą mogli zacząć swój własny biznes. Część z nich zostanie nauczycielami, którzy będą wiedzieli jak sprawić aby ich uczniowie osiągali świetne wyniki. Inni zdobędą przyjaciół na całym świecie.

Mam nadzieję, że staniesz się częścią The Effortless English Club i osiągniesz sukces razem z nami. Możesz rozpoczć naukę przez darmowy kurs angielskiego wysyłany pocztą e-mail. Poprzez ten kurs dowiesz się jak skutecznie uczyć się angielskiego i jak osiągnąć szybki postęp w angielskim.


Jeśli interesuje Cię nauka angielskiego online to zapraszam na www.angielski4u.com gdzie poznasz specjalne lekcje angielskiego i możesz zacząć naukę zapisując się na darmowy kurs angielskiego przez e-mail.

Marek Boczarski

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Jak uczyć czytania po angielsku? Część I – źródła.

Jak uczyć czytania po angielsku? Część I – źródła.


Autor: Belfer


Aby skutecznie porozumiewać się w języku angielskim nie potrzebujemy znać ani gramatyki, ani nawet alfabetu. Nie mniej czytanie i rozumienie tekstu pisanego jest umiejętnością fundamentalną, bez której trudno wyobrazić sobie kompleksową naukę języka obcego.


Od czego zacząć? W pierwszej kolejności należałoby wyselekcjonować źródła. „Metodyczni liberałowie” za takie uznają w zasadzie każdy angielski tekst, byleby był składnie napisany i poprawny pod kątem gramatycznym. Anglojęzyczne książki, prasa, gry komputerowe – wszystko w równym stopniu świetnie się nadaje, byleby angażowało czytelnika i było na odpowiednim poziomie trudności. Niestety właśnie ów ostatni warunek jest najtrudniejszy do spełnienia. Zwykły nieskomplikowany romans czy pospolite artykuły w prasie anglojęzycznej są zwyczajnie za trudne dla początkującego czy nawet średnio-zaawansowanego użytkownika języka angielskiego. Nawet jeśli nasi uczniowie na tyle znają język obcy, że są w stanie rozumieć źródłowe (niepreparowane) teksty, uczą się wówczas języka nieselektywnie i zdarza się, że świetnie operują specjalistycznym słownictwem, nie znając przy tym podstawowych zwrotów i wyrażeń, kluczowych w codziennej komunikacji. Nie mniej, dla osób kultywujących zasadzie: „co mnie nie zabije, to mnie wzmocni”, takie źródła powinny stanowić pożyteczne wyzwanie, tym bardziej, że dostęp do tego rodzaju tekstów nie stanowi dziś żadnego problemu. Wystarczy otworzyć internet, a świat darmowych e-book'ów oraz zagranicznych serwisów prasowych stanie otworem.

Tymczasem po przeciwnej stronie barykady stoją „metodyczny konserwatyści”, ufający tylko preparowanym, krótkim tekstom z podręczników kursowych. Nauka opierająca się na tekstach „szytych pod wymiar” na krótszą metę często okazuje się skuteczniejsza. Czy jednak koszty takiego „wychowania pod kloszem” nie będą zbyt wysokie? Konfrontacja z „żywym językiem” oryginalnych tekstów anglojęzycznych może okazać się brutalna. Uczeń, który sprawność czytania ćwiczył tylko na preparowanych tekstach, świetnie zna szablonowe frazy, słownictwo i gramatykę, ale nie ma łatwości szybkiego, kontekstowego rozumienia zdań, akapitów, a w końcu całego, bardziej złożonego przekazu. Trzeba zdać sobie sprawę, że teksty z podręczników uczą gramatyki i słownictwa. Nie uczą czytania po angielsku ze zrozumieniem.

Czy wobec tego jesteśmy skazani na jedno z dwóch skrajnych rozwiązań? Na szczęście istnieje trzecia droga, do której z roku na rok przekonuje się coraz więcej polskich nauczycieli. „Readersy” – mini-książki przeznaczone do nauki czytania – zdobywają coraz większą popularność właśnie dlatego, że łączą przyjemne z pożytecznym: uczeń czyta, ponieważ lubi, a nie musi. Różnicę robi tutaj wciągający i ciekawy tekst (a nie szablonowym lekcyjny temat). Ponadto lektura tego typu książeczek nie stanowi dla ucznia drogi przez mękę (a tak często dzieje się w wypadku niepreparowanych tekstów źródłowych). W końcu treści w nich zawarte zostały przygotowane przez świetnych metodyków specjalnie pod kątem nauki czytania: mają określony rytm, przyjazną strukturę i bogate acz starannie wyselekcjonowanie oraz dostosowane do danego poziomu słownictwo.

Kiedyś minusem tego typu źródeł była niska dostępność oraz wysoka cena. Obecnie „readersy” na polskim rynku wydawniczym przestają być produktem ekskluzywnym. Pozycje renomowanych wydawnictw językowych kosztują w granicach 15 – 30 zł. Do tego, są coraz ciekawiej wydawane, na tyle że nawet dla samych nauczycieli stanowią nie lada gratkę. Czy czytanie po angielsku np. dzieł Homera, przepisanych na „prosty język”, nie stanowi ciekawej odmiany? Zadania do tekstu oraz dodatkowa płyta z nagraniem audio to w tej chwili standard, co z kolei otwiera drogę na ćwiczenia także innych sprawności językowych.

Readersy bynajmniej nie dyskredytują innych źródeł. Jednak obecnie wydają się one wyborem najbardziej optymalnym dla uczniów posługujących się językiem angielskim na poziomach od „beginer” do „intermediate”, a więc na poziomach, jakich uczy się w szkołach. Myślę, że pracujących tam pragmatycznych „liberałów” zachęcać nie trzeba. Pozostaje przekonać „konserwatystów”.


"Belfer"
www.teacher.pl

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.